PSAKD Mamak Şubesi Kadın Meclisi’nden 2 Temmuz anmasına çağrı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

PSAKD Mamak Şubesi Kadın Meclisi, 2 Temmuz öncesi yapılacak anma ve etkinliklere çağrı yaparak, “Bundan tam 29 yıl önce 33 canımız Sivas’ın ortasında, dünyanın gözlerinin önünde tek bir nara ile yakılarak katledildi. 93’ten günümüze Madımak hala yanıyor! 2 Temmuz’da alanlardayız, Sivas’tayız. Unutmadık, unutturmayacağız” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Mamak Şubesi Kadın Meclisi 2 Temmuz öncesi yapılacak anma ve etkinliklere çağrı yaptı.

Alevi kadınlar olarak bu yılda alanlarda ve Sivas’ta olacaklarını vurgulayan kadınlar, katliamın unutturulmaması için duyarlı tüm kesimleri anma ve etkinliklere katılmaya davet etti.

“UNUTMAMAK, UNUTTURMAMAK İÇİN ALANLARDA OLACAĞIZ”

Kadınlar yaptıkları çağrıda şunları dile getirdi:

“Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mamak Şubesi Kadın Meclisi olarak, bundan tam 29 yıl önce gericiler, yobazlar ve karanlık zihniyet tarafından aralarında gençlerimizin, kadınlarımızın, çocuklarımızın, şairlerimizin, ozanlarımızın ve semah dönen canlarımızın da olduğu 33 canımız, 33 aydın insanımız Sivas’ın ortasında, dünyanın gözlerinin önünde tek bir nara ile yakılarak katledildi.

Siz insan mısınız?

Çalışmadan haram para yediniz,

Camilerde bunlar gavur dediniz,

Abdest alıp, beş vakit namaz kıldınız,

Hani sizin insanlığınız, nerede?

Bire alıp ona sattınız,

Fakire, öksüze kazık attınız,

Bayramdan bayrama el sıktınız,

Hani sizin insanlığınız, nerede?

Ey zalimler,

Nesimi’yi yüzüp, Pir Sultan’ı astınız,

Madımak’ta 33 canımızı yaktınız,

Hani sizin insanlığınız, nerede?

93’ten günümüze Madımak hala yanıyor! 2 Temmuz’da alanlardayız, Sivas’tayız. Unutmadık, unutturmayacağız.

“TÜM CANLARIMIZI ANMALARIMIZA BEKLİYORUZ”

PSAKD Mamak Şubesi Başkanı Fadime Türkyılmaz ise söz alarak şunları ekledi:

“93’ten günümüze Madımak hala yanıyor! Mamak Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak bu sene şiarımız bu. Mamak’ta var olan STK’larla, emekten yana partilerle, hep beraber 29 Haziran’da saat 18:30’da Tuzluçayır Meydanı’nda olacak ve anmamızı yapacağız. Dört sanatçımızın konseri olacak, aynı zamanda semahlar dönülecek. Ankara’da bulunan tüm şubelerimiz kendi bulundukları ilçelerde ayrı ayrı anmalarını yapacaklar. 1 Temmuz’da şehit ailelerimiz ile birlikte Sivas’a gidecek olanlarımızı uğurlayacağız. 2 Temmuz’da ise Sivas’ta Madımak Oteli’nin önünde olacağız. Gidemeyen canlarla ise yine 2 Temmuz’da Tandoğan Meydanı’nda buluşacağız. Tüm canları 2 Temmuz anmalarına bekliyoruz.”

PİRHA/ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR