‘Sivas katliamı son derece planlı ve organize bir çalışma sonucunda gerçekleştirildi’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

PSAKD Diyarbakır Şubesi ve Cemevi, Sivas Katliamında yaşamını yitirenleri basın açıklaması, dinleti ve semahlarla andı. Anma programında konuşan PSAKD Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Atlı, “Bundan tam 28 yıl önce Pir Sultan Abdal’ı anma etkinlikleri kapsamında Sivas’a giden 33 canımız gerici ve katil bir güruh tarafından yakılarak vahşice katledildi” dedi.

2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal’ı anmak için Sivas’a gidildi. Aziz Nesin, Metin Altıok, Hasret Gültekin, Asım Bezirci ve Nesimi Çimen’in de aralarında bulunduğu 33’ü aydın, sanatçı, yazar, semah dönen gençler ve 2’si otel görevlisi 35 yurttaşın faşist kalabalık tarafından yakılarak katledilmesinin üzerinden 28 yıl geçti. Geçen süre zarfında failler ve arkasındaki güçler cezalandırılmazken, yürütülen dava zamanaşımına uğradı, faillerin bazıları affedildi.

PSAKD Diyarbakır Şubesi ve Cemevi, Madımak Katliamı’nın 28. Yılına ilişkin basın açıklaması, dinleti ve semahlarla anma programı düzenledi. Anma programına Halkların Demokratik Partisi İl Başkanlığı, Türkiye İşçi Partisi İl Başkanlığı, Demokratik Bölgeler Partisi İl Başkanlığı, KESK Diyarbakır Şubesi, Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi katıldı.

Bundan tam 28 yıl önce Pir Sultan Abdal’ı anma etkinlikleri kapsamında Sivas’a giden 33 canımız gerici ve katil bir güruh tarafından yakılarak vahşice katledildi diyen PSAKD Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Atlı, “Bu katliam, devlet güçlerinin göz yummaları ve ötesinde yönlendirmeleriyle, son derece planlı ve organize bir çalışmanın sonucunda gerçekleştirildi. Katliamın öncesinde gerici ve şeriatçı örgütler haftalarca nefret ve düşmanlık içeren bildiriler dağıtıp “kıyam” çağrılarıyla Sivas’a gelecek olan aydınlarımızı ve canlarımızı hedef gösterdiler” dedi.

“KATLİAM SADECE ALEVİLERE DEĞİL EZİLEN BÜTÜN TOPLUMSAL KESİMLERE YAPILMIŞTIR”

Katliamın yaşandığı gün devlet yetkilileri şeriatçı güruhun toplanmasını ve kalabalıklaşmasını saatlerce seyrettiğini vurgulayan Atlı, “Bu insanlık düşmanı katiller kan ve intikam sloganlarıyla katliam için harekete geçerlerken hiçbir devlet gücü onlara müdahale etmek için bir hamlede bulunmadı. Müdahale etmek bir yana bu katiller planlı bir şekilde teşvik edilip yönlendirildiler. Katliamcı güruh önce etkinliğin yapıldığı Kültür Merkezine saldırdı. Ancak orada bulunan canların direnişiyle püskürtüldüler. Gerici katil güruh nefret saçarak, gerici sloganlar ve tekbirler eşliğinde otele yönelip güvenlik güçlerinin gözleri önünde bu barbarca katliamı gerçekleştirdiler. Açıkça görüldüğü gibi Sivas Madımak Oteli Katliamı egemenlerin organize ettiği ve gerici katil güruhun tetikçiliğiyle hayata geçirdiği planlı bir katliamdı. Katliamdan sonra bu katliamda yer alan gerici katil güruh içinden sadece çok küçük bir grup hakkında dava açıldı. Uzun süren yargılamalar sonunda bu katillerin çoğu ya hiç ceza almadılar ya da küçük cezalarla kurtuldular. 2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamı özünde sadece Alevilere karşı değil; ezilen, ötekileştirilen, yok sayılan tüm toplumsal kesimlere karşı yapılan bir katliamdır” dedi.

Sivas’ta, Maraş’ta, Çorum’da, Dersim’de bizi katlettiler, buldukları her yerde bizi katletmeye devam edecekler diyen Türkiye İşçi Partisi (TİP) Diyarbakır il başkanı Murat Danış, “Çünkü egemenlerin yönetebilmesi için öldürmeleri, bölmeleri, parçalamaları lazım. Yapmak istedikleri ön önemli şeylerden birisi Alevileri yalnızlaştırmaktır ama Kürtler ve Türkiye Sosyalist hareketi asla Alevileri yalnız bırakmayacaktır. Onlar sanıyorlar ki Kürtler, Aleviler ve Sosyalistleri öldürerek bitirebileceklerini sanıyorlar ama yanılıyorlar onlar öldürdükçe bizler çoğalmaya devam edeceğiz, onlar bölmeye çalıştıkça bizler birlikte hareket etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Sivas Katliamı anma programı konuşmaların ardından semahlar dönüldükten sonra sona erdi.

PİRHA/DİYARBAKIR

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR