ABD Çin’i ırkçılık karşıtı gösterileri organize etmekle suçladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Çin’e karşı sert tutumuyla bilinen ABD yönetimindeki ‘Çin karşıtı şahin’ olarak bilinen Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yeni suçlamalarla gündeme geldi.

ÇKP’nin ABD’nin Covid-19 salgını nedeniyle yöneltilen suçlamalardan kaçmak için ‘ırkçılık karşıtı tepki hareketlerini organize etmeye’ çalıştığını iddia eden Pompeo, Mayıs ayında Minneapolis şehrinde yaşananlara benzer olayların planlandığını savundu. Pompeo, Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan ölümlerden ‘ÇKP’nin salgın yönetimini’ sorumlu tuttu.

Mike Pompeo iddiasına Çinli bir diplomatın Wisconsin eyaletindeki bir seçilmişe gönderdiği ve Covid-19 salgını nedeniyle Çinlilere yönelik ırkçı söylemlere karşı tepkisini dile getirdiği mektubunu kaynak gösterdi.

ABD yönetimi Covid-19 salgınının ülkede hızla yayılmaya başladığı Mart ayından itibaren Çin’e yönelik suçlamalarını arttırmıştı. ABD Başkanı Donald Trump, Pekin yönetiminin ilk olarak Wuhan şehrinde başladığı varsayılan salgının barındırdığı tehlikeyi gizlediğini ve bundan dolayı virüsün tüm dünyada yayılmasına neden olduğunu iddia ediyor.

Ancak Mike Pompeo’nun iddialarını dile getirdiği eyaletin Wisconsin olması dikkat çekiyor. Ülke genelindeki oylardan ziyade eyalet bazında kazanılan oylarla seçilen delegelerin başkanlık seçimlerinde baz alındığı ABD’de bazı eyaletler kilit konumda. Wisconsin’de seçimin Trump için garanti olmadığı biliniyor. Trump, 2016 seçimlerinde Wisconsin’de sadece 0,8 puandan az bir farkla eyaletin 10 delegesini hanesine yazdırmıştı.

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR