Emperyalizme ve savaşa hayır

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Küresel güçler Ukrayna üzerinde savaş tamtamları çalarken sol partiler emperyalist müdahaleye de savaşa da ‘hayır’ dedi. Olası savaşın ülkelere ve halklara bedelinin çok ağır olacağı vurgulandı.

HABER MERKEZİ

Putin’in hamleleriyle yeni bir döneme girilirken tüm dünya diken üstünde. Sol partiler ABD ve NATO’nun savaş kışkırtıcısı politikalarından vazgeçmesini Rusya’nın da Ukrayna’nın egemenliğine saygı duyması gerektiğini belirtti.

• SOL Parti: Savaşın bedeli ağır olur

Dünya bir kez daha emperyalist emeller peşinde, ekonomik çıkarlar uğruna, büyük devlet iddialarını kanıtlamak hevesiyle korkunç bir savaşın eşiğinde. Bu savaşın başta Ukrayna halkına, Rusya’ya, Avrupa’ya ve tüm bölge ülkelerine bedeli çok ağır olacaktır. ABD’nin savaş kışkırtıcılığının pek çok nedeni var. Putin de bu durumdan pek şikâyetçi değil. ABD ve NATO, Ukrayna’dan ellerini çektiğini açıklamalı, ülkeye silah ve mühimmat sevkinden vazgeçmelidir. Putin de Lenin’in Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı ilkesini bile tanımayan, Ukrayna ve Belarus’u Rusya’ya katmayı meşru gören şoven tarih okumalarını terk etmeli ve Ukrayna’nın bağımsızlığını tanıdığını teyit etmelidir. AKP iktidarı ABD ve NATO’nun dümen suyunda ülkeyi yeni felaketlere götürecek her tür hamleden vazgeçmeli.

• TKP: İnsanlık yararına bir şey çıkmaz

Emperyalistler arasındaki çelişkiler ya da pazarlıklardan, ‘denge siyaseti’ adı verilen göstermelik adımlardan insanlık yararına bir sonuç çıkması beklenemez. NATO yayılmacılığının panzehiri Rus milliyetçiliği değil sosyalizmdir.

• EMEP: Paylaşım kavgasına hayır

Emperyalist yeniden paylaşım kavgasına karşı mücadele edilmeli. Bütün ülkelerin işçi sınıfı ve halklarına düşen, Ukrayna’dan ibaret olmayan emperyalist yeniden paylaşım kavgası ve buna yönelik silah şakırtılarının son bulmasının yanında iş, ekmek ve siyasal demokrasi talepleriyle sosyalizm için güçlerini ve mücadelelerini birleştirmektir. Dış Haberler

Felaket olur

• CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: “Tarafları sağduyuya davet etmek tüm dünyanın ortak talebi olmak zorundadır. Tarihi, dünyayı bilmeyen birileri Montrö Sözleşmesi’ni tartışmaya açarsa bunun ortaya çıkartacağı rehaveti hepimizin bilmesi lazım.

•HDP: HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, savaş tamtamlarının küresel bir felaketin kapısını aralayabileceği uyarısında bulundu. Beştaş “Hem NATO hem de Rusya, gerilimi düşürmek için pozisyonlarını tekrar gözden geçirmelidir. Tüm tarafları müzakere ve diplomasiyle  meseleleri çözecek bir tutum geliştirmeye çağırıyoruz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR