Fransa’da ikinci tur seçimleri: Nasıl bir Meclis şekilleniyor?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Geçen pazar yapılan birinci tur seçimlerinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yanlısı koalisyon “Ensemble” (Birlikte) oyların yüzde 25,75 oyla önde tamamlamıştı.

Macron koalisyonunu neredeyse aynı oranda oyla sol parti koalisyonu Nupes, yüzde 25,66 oyla takip etmişti.

Yeni Ekolojik ve Sosyal Halk Birliği (Nupes), La France Insoumise (LFI), Fransa Komünist Partisi (PCF), Sosyalist Parti (PS) ve Avrupa Ekolojisi – Yeşiller (EELV) partilerinden oluşuyor.

12 Haziran’daki ilk turda sandık başına gitmeyenlerin oranı yüzde 52,49 ile V. Cumhuriyet’in en düşük katılımı olarak kayda geçmişti.

İkinci turda ilgisizlerin alacağı tutum belirleyici olacak. Ancak mevcut haliyle anketler, Fransa’nın iki turlu seçim sisteminden dolayı Emmanuel Macron’un 577 sandalyeli mecliste en fazla sandalyeyi alacağına işaret ediyor. Ancak Macron’un gerekli olan 289 sandalyeli mutlak çoğunluğu elde etmesi tehlikede bulunuyor.

Tahminlere göre Ensemble koalisyonu 255 ila 295 arasında sandalye alacak. Nupes ise 150 ila 210 arasında sandalye edebilir.

Oy kullanma işlemi metropollerde saat 08.00’de başladı. 48,7 milyon seçmen sandık başına çağrıldı. Sandıklar saat 18.00 ile 20.00 arasında kapanacak.  İlk sonuçların saat 20.00’den itibaren çıkması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, seçmenleri kendisine “mutlak çoğunluğu” vermeye çağırdı. Macron, “Seçim dönemindeyiz ve büyük seçimler hiçbir zaman çekimser kalınarak yapılmaz” dedi.

Sol koalisyon açısından mevcut durum da bir zafer olarak değerlendiriliyor. Nupes koalisyonuna öncülük eden LFI’nin lideri Jean-Luc Melenchon da sol koalisyonun çoğunluğu sağlaması için seçmenleri “sandıklara akmaya” çağırdı.

Sol koalisyon, Melenchon’un başbakan olarak atanmasını istiyor. 1958 yılından bu yana üç kez, cumhurbaşkanının muhalefet liderini başbakan olarak atadığı durum yaşandı.

Öte yandan aşırı sağcı Ulusal Cephe (RN) partisi de ilerleme kaydetmeye devam ediyor. İlk turda oyların yüzde 18,68’ini alarak üçüncü olan RN, ikinci turda 200 seçim bölgesine varlık gösteriyor. Mevcut durumda 8 vekili olan RN’nin parlamenter grup oluşturmak için gerekli olan 15 sandalyeye ulaşabilir.

MECLİS’TE RADİKAL DEĞİŞİM BEKLENİYOR

Liberation gazetesinde yer alan bir analize göre ikinci tur seçimleri, 2017’den bu yana Macron’un partisinin egemen olduğu Meclis’te radikal bir değişimi gösteriyor. Macron açısından göreceli bir çoğunluk ve birkaç bakanın değişmesi yönünde bir senaryo belirmeye başladı. Liberation, “Sandıklardan çıkacak sonu. ne olursa olsun, yeni Meclis daha az yekpare olacak ve bu nedenle öncekinden daha az uysal olacak ve aşırı başkanlık rejiminde büyük ölçüde unutulmuş bir parlamenter canlılığı canlandıracak” yorumunda bulundu.

 

 
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR