İran’ın Hewler’i bombalaması: İran Dışişleri saldırıyı savundu, Kazımi Hewler’e geçti

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İran ordusunun Hewler’e saldırısı sonrası İran dışişlerinden de açıklama geldi: “Irak merkezi hükümetini, ortak sınırlarınızın İran için güvensiz hale gelmesine izin vermemesi konusunda defaatle uyardık” Federe Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’den yardım istedi. Irak Güvenlik Konseyi “iyi komşuluk standartlarına yönelik bir saldırıdır. Uluslararası hukukun ihlalidir” açıklaması yaptı. Kazımi Hewler’e geçti

Federe Kürdistan’ın başkenti Hewler’e (Erbil) 13 Mart 2022 günü saat 1.00 sıralarında füzeler yağdırıldı. Füzeler ABD’nin Hewler (Erbil) Başkonsolosluğu yakınları ile Mele Omer Köyü ve çevresine isabet etti. Çevredeki birkaç bina zara gördü. Hewler merkezli K24 TV kanalı (Kurdistan24) binası ve stüdyosunda, Kar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Baz Kerim’in ABD Konsolosluğuna yakın bir konumda bulunan evinde hasar oluştu. Saldırıyı İran Devrim Muhafızları üstlenerek vurulan yerin İsrail-MOSSAD üssü olduğunu iddia etti. Saldırıda Fateh-110 füzeleri kullanıldığı kaydedildi.

Federe Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefon görüşmesi yaptı.Saldırının Irak’ın egemenliğinin “küstah bir ihlali olduğu” konusunda hemfikir olduklarını belirten Barzani, “Erbil’e yönelik saldırılarda son yıllarda defalarca tekrar eden uydurma söylentilere karşı acilen harekete geçilmesi gerektiğini vurguladım. Amerikalı ortaklarımızı Kürdistan Bölgesi’ni desteklemek için daha fazlasını yapmaya çağırdım” dedi.

Irak Güvenlik Konseyi: İyi komşuluk standartlarına yönelik bir saldırı

Irak Güvenlik Konseyi, 13 Mart 2022 Pazar gecesi olağanüstü toplandı. Güvenlik Konseyi, toplantının ardından bir açıklamaya yayınlayarak İran’ın konuya ilişkin yapacağı açıklamayı merak ettiklerini ve İran’dan olayı netleştirmelerini beklediklerini belirtti. Açıklamada, “İran topraklarından Irak’ın Hewlêr kentine yönelik gerçekleştirilen füze saldırısı, Irak ile İran arasındaki iyi komşuluk standartlarına yönelik bir saldırıdır. Aynı zamanda iki ülke halkları arasındaki tarihi ilişkiye yönelik bir saldırı ve uluslararası hukukun ihlalidir” denildi.

Kazımi Hewler’de

Irak Başbakanı Mustafa Kazimi ve beraberindeki Irak İçişleri Bakanı Osman Ganimi, Irak Savunma Bakanı Cuma İnad ve Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım Areci 14 Mart Pazartesi öğle saatlerinde Hewler’e (Erbil) geçti. Mustafa Kazimi ve beraberindekileri Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani karşıladı.

İran Dışişleri: Defalarca uyardık

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade 14 Mart’ta öğleden önce düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “Komşularımızdan birinin İran için bir tehdit merkezi haline gelmesi kesinlikle kabul edilemez. Siyonist Rejim defalarca Irak toprakları üzerinden İran’ı tehdit etti ve aynı zamanda bu bölgede İslam Devrimi karşıtı terör gruplarının toplandığına tanık olduk. Irak merkezi hükümetini, ortak sınırlarınızın İran için güvensiz hale gelmesine izin vermemesi konusunda defaatle uyardık ve Siyonistlerin IKBY’deki faaliyetleri hakkında ikazda bulunduk. Irak’ın bu tür eylemlere bir an önce son vermesi gerekiyor. İşgalci rejim de, tüm üsleri konusunda bilgi sahibi olduğumuzu bilmeli.”

‘Kilit meseleler Washington’da alınacak kararı bekliyor’

Hatipzade, Rusya, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere ve İran’dan üst düzey temsilcilerin katılımıyla Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan nükleer programa dair görüşmeler konusunda da “Masada kalan bazı kilit meseleler Washington’da alınacak kararı bekliyor. Şu anda anlaşma noktasında değiliz ve ABD’nin yanıtını bekliyoruz. Müzakere heyetleri başkentlerinde bulunuyor. İstişareler ise çeşitli seviyelerde devam etmektedir” dedi. Donald Trum nükleer anlaşmadan çıkmıştı, Joseph (Joe) Biden’ın yönlendirmesiyle İran ile nükleer müzakereler Viyana’da yenidne başlamıştı.

Kataib Hizbullah desteği

Irak’taki Haşdi-Şabi’ye bağlı Kataib Hizbullah (Allah’ın Partisi’nin Tugayları) Hareketi yazılı açıklamada, füze saldırısını destekledi. Siyonistlerin Irak topraklarından İran’a yönelik saldırısına tepki olarak gerçekleştirildiğini bildirdi.İran resmi ajanslarından Mehr’in haberine göre Kataib Hizbullah açıklamasında şunlar kaydedildi: “Erbil’de bulunan Siyonist Rejim’in gizli servisi Mossad’ın üslerine İranlı güçler tarafından yapılan ve çok sayıda Mossad subayının ölmesine ve yaralanmasına neden olan füzeli operasyon, Irak topraklarında farklı türden bir çatışma aşamasını öngören bir süreçtir. Bu operasyon Siyonist Rejim’in son haftalarda Irak topraklarından İHA’larla İran’a saldırmasına tepki olarak gerçekleştirildi. Buna göre, uluslararası ve bölgesel çatışmaları önlemek için yabancı askeri üslerin ve istihbarat üslerinin ülkemizden çıkarılması gerektiğini yineliyoruz. Sesini yükselten ve Siyonist üslerin bombalanmasını kınayanlara diyoruz: Amerikalı ve Siyonist işgalciler Irak güçlerini ve silah depolarını bombalarken bu sesler neredeydi? Şimdiki gibi kınandıklarını duymadık. Birisi İslam’ı, ülkemizi ve kutsal varlıklarımızı savunan diğeri ise ABD’lileri, siyonistleri ve Fasr Körfezi’nde kan döken yöneticileri savunan iki cephe olduk mu?”

Ordunun resmi açıklaması

İran resmi ajansları Mehr ve İRNA, saldırıyı İran Devrim Muhafızları’nın üstlendiğini yazmıştı. İran Devrim Muhafızları’nın saldırıyı üstlendiği kaydedilen haberde Mehr ajansı şu ifadeleri kullanmıştı: “İran Devrim Muhafızları Ordusu, Siyonist Rejim’e ait komplo ve kötülük merkezinin nokta atışı yapan füzelerle hedef alındığını açıkladı.” Haberde Devrim Muhafızları Ordusu’nun yazılı açıklama yaptığı kaydedildi. Habere göre Devrim Muhafızları Ordusu şu ifadelere yer verdi: “Sahte Siyonist Rejim’in son zamanlarda işlediği cinayetin karşılıksız kalmayacağının duyurulmasının ardından, gece saatlerinde Siyonistlere ait komplo ve kötülük merkezi, Devrim Muhafızları’nın güçlü füzeleri ile hedef alındı. Siyonist Rejim’i yine uyarıyoruz. Herhangi bir kötü eylem tekrarlanması halinde sert, kararlı ve ezici yanıt verilecektir.”

HEWLER

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR