‘İş yerlerinin enerji faturaları üçte bir oranında kesilebilir’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İşletmeler, hafta sonuna doğru açıklanacak olan devlet desteği kapsamında enerji faturalarını üçte bir oranında azaltacak yeni bir hükümet yardımına erişime sahip olabilecekler

BBC’nin haberine göre İş Bakanı Jacob Rees-Mogg’un ticari müşteriler için toptan enerji maliyetlerine ilişkin bir üst sınır açıklaması beklenirken, limitin elektrik için KWh başına 21,1p ve gaz için KWh başına 7,5p olacağı düşünülüyor – mevcut piyasa fiyatlarında bu oranın dörtte bir ila üçte bir indirim olduğu belirtiliyor.

Bu, 40.000 sterlinlik bir enerji faturasıyla karşı karşıya kalan işletmelerin, kullanım modellerine bağlı olarak 10.000 sterlinlik bir azalmayla karşı karşıya gelebileceği anlamına geliyor.

Değişikliklerin 1 Ekim’den itibaren sözleşmeler ve nisan ayından itibaren yapılan sabit sözleşmeler için geçerli olacağı, ancak gelecek aydan itibaren faturalarda gösterileceği belirtiliyor.

Hükümetin fiyat indiriminin kabul edilmesini zorlamak için yeni yasalar çıkarmasının muhtemel olduğu da belirtilirken, mevcut piyasa fiyatlarının, birim elektrik başına 28p ve gaz için 11p civarında olduğu hatırlatıldı. Başbakan Liz Truss daha önce iş desteğinin altı ay ile sınırlı olacağını söylemişti.

Söz konusu yardımın “savunmasız işletmeler” için genişletme seçeneği olacağı söylenirken, bunun hangi sektörler için geçerli olduğu bilinmiyor.

Büyük ölçüde Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan küresel toptan gazın artan maliyeti nedeniyle hem işletmeler hem de ev haneleri, artan elektrik ve gaz faturalarından yüksek derecede etkileniyor.

Worcestershire, Stourport’ta bir salon işleten Angie Monroe, BBC’ye enerji faturalarının geçen yıl üç katına çıkarak ayda 280 sterline çıktığını söyledi.

Ekim ayında fiyatların daha da artmasını beklediğini belirten Monroe, önceki artışların bir sonucu olarak, müşterilerine fiyatlarını %20 artırmak zorunda kaldığını belirtti.

“Kelimenin tam anlamıyla buz üzerinde dans ediyoruz” diyen Monroe, “Bu fiyat artışları çok zarar verici – birçok işletme için endişe verici zamanların içindeyiz. Hükümetin bir şeyler yapması gerekiyor, aksi takdirde kimse işinin başında kalmayacak” dedi.

-KAYNAK OLAY GAZETESI ERDEM TAS LONDRA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR