‘Jin Jiyan Azadi’ eylemine katılan Paver ikinci kez tutuklandı

Jîna Emînî’nin katledilmesinin ardından başlayan “Jin Jiyan Azadi” eylemlerine katılan Armita Paver ikinci kez tutuklandı

İran’da “Ahlak polislerince” katledilen Jîna Emînî’nin ardından ülkede başlayan ve “Jin jiyan azadî” eylemlere katılan Tebriz Medeni Üniversitesi’nde hücresel ve moleküler biyoloji öğrencisi olan aktivist Armita Paver Tebriz’de ikinci kez tutuklanırken, Paver’in nereye sevk edildiği ise bilinmiyor.

Paver, 9 Kasım 2022’de, “Hükümet karşıtı protestolarda yer alma” gerekçesiyle tutuklanmış ve yüksek bir kefaletle  geçici olarak serbest bırakılmıştı. Paver, Rejim yargısı tarafından kendisine dayatılan “özür ve pişmanlık mektubu” yazmadığı için bugün tekrar tutuklandı.

Kimyasal saldırıları protesto eden Maryam Abbasi Niko tutuklandı

Öte yandan İran ve Rojhilat’ta kız çocuklarının eğitim gördüğü okullara 30 Kasım 2022’de zehirli gaz saldırı yapıldı. Saldırılar 2023’ün Haziran ayının başına kadar sürdü. Saldırılarda yüzlerce kız çocuğu zehirlenirken resmi verilere göre ise en 4 çocuk hayatını kaybetti. İran’da kimyasal saldırılara yönelik geniş halk kitlelerince eylemlerle yapılırken, bu eylemlere çok sayıda öğrenci katıldı. Eylemlere katılan öğrencilerden Bita Shafiei de tutuklanan ve gözaltında işkenceye maruz kalan yüzlerce öğrenciden biri. Mayıs ayında kefaletle serbest bırakılan Shafiei’nin bu kez de annesi Maryam Abbasi Niko tutuklandı.

   Devrim muhafızlarınca sabah saatlerinde evine baskın yapılan Niko daha sonra istihbarat güçleri tarafından     tutuklandı. Niko’nun hangi gözaltı merkezinde tutulduğu aileyle paylaşılmadı.

   KAYNAK/MA

 

#Jin #Jiyan #Azadi #eylemine #katılan #Paver #ikinci #kez #tutuklandı

EN SON EKLENENLER