Ruanda katliamı ile ilgili Belçika’da 3 gözaltı

Post date:

Author:

Category:

Ruanda katliamında yer aldığı şüphesi ile Belçika’da gözaltına alındı. Ruanda’da 1994 yılında Hutulu muhafazakarlar rejim tarafından düzenlenen soykırımda büyük bir çoğunluğu Tutsi halkına mensup 800 bin insan katledilmişti.

Belçika Federal Savcılığı yaptığı açıklamada katliamda rol oynadığından şüphelenilen 3 kişinin gözaltına alındığı ve soruşturma yürütüldüğünü duyurdu.

2 kişinin başkent Brüksel’de Salı günü, üçüncü kişinin de Hainaut kentinde Çarşamba günü gözaltına alındığı da yetkililer tarafından belirtildi. Her üç kişinin ayrı ayrı ama birbirine benzeyen iki dosyalardan soruşturulduğu bilgisini de paylaşan yetkililer “İnsanlığa ciddi bir şekilde zarar verme” ile suçlandıkları da belirtildi. Üç kişiden birinin elektronik takipte diğer ikisinin de gözaltında olduğu da belirtildi.

Gözaltında olanların kimliğine ilişkin bir açıklama yapılmazken, en az 40 şahit tarafından da bu kişilerin teşhis edildiği kaydedildi.

Ruanda’da Nisan 1994’te dönemin Hutu hükümeti ve ordusu, nüfusun yaklaşık yüzde 10’unu oluşturan Tutsilere karşı soykırım başlatmıştı. Soykırım, dönemin Hutu asıllı Devlet Başkanı Juvenal Habrayimana’nın uçağının düşürülmesi ardından başlatılmıştı. Ancak bunun daha sonra planlı olduğu iddiaları da var.

800 bine yakın Tutsinin yaşamını yitirdiği soykırım saldırıları, bugünkü Devlet Başkanı Paul Kagame liderliğindeki Ruanda Vatansever Ordusu’nun Hutu hükümetini devirmesiyle durdurulabilmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR