‘1 Mayıs’ı mutlaka kutlamalıyız’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Siyasi parti, örgüt ve dernekler, İşçi ve Emekçilerin Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü 1 Mayıs’a ilişkin bugün yazılı mesajlar yayımladı. Mesajlarda, çeşitli yöntemlerle 1 Mayıs’ın mutlaka kutlanması gerektiği vurgulandı.

ESP: ÖZGÜRLEŞTİRMEZSEK GERİYE DÜŞERİZ

ESP Merkez Yürütme Kurulu, “Pandemi koşullarında her türlü yasakçılığa ve fırsatçılığa karşı işyerlerini, sokakları, meydanları grevin, boykotun ve direnişin alanlarına çevirerek 1 Mayıs’ı kazanacağız” dedi.
Açıklamada şöyle denildi:
“Biz bu coğrafyada sermaye oligarşisi ve onun faşist devletini iyi tanıyanlar, 1 Mayıs’a giderken yasaklı meydanları, sokakları, işyerlerini, organize sanayi merkezlerini özgürleştiremediğimiz her durumda daha da geriye düşeceğimizi görmeliyiz ve buna izin vermemeliyiz. Grev ve direniş çağrısını her yerde somut bir talebe kavuşturmalıyız. Sokakları grev, direniş ve boykotun ajitasyonu ile örgütlemeli, kapitalizmin çürümüşlüğünü teşhir etmeli ve ‘dünyayı sosyalizm kurtaracak’ propagandasıyla donatmalıyız.”

DEVRİMCİ CEPHE: HER YER 1 MAYIS ALANI

Devrimci Cephe’nin açıklamasında, “Emperyalist-kapitalist sistem insana, doğaya karşı düşmanca yürüttüğü politikalarının sonucu dünya genelinde insanlık zor ve sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Bunun yaratıcıları bu süreci de fırsata çevirmeye ve çalışan emekçi kesimlere karşı saldırı politikalarını doruğa çıkardılar” denildi.
“Covid-19 salgını karşısında aldıkları tüm tedbirler zenginleri, sömürücüleri koruma ve onlara destek tedbirleri iken, emekçileri çalışmaya zorlamaktalar” vurgusunda bulunulan açıklamada, “Bir kez daha tarih insanlığın önüne tek kurtuluşun sosyalizmde oldugunu somut olarak koymuştur” mesajı verildi.
Devrimci Cephe, şunları da kaydetti:
“1 Mayıs’ı bu sisteme karşı öfke ve mücadele günü olarak kutlamaktan geri durmayacağız. Yaşanan koşullara uygun, yeni mücadele yöntemleri ve araçları yaratarak, bulunduğumuz her alanda sokaklarda, meydanlarda evlerimizin balkonlarında 1 Mayıs’ta öfkemizi haykıracağız.”

GÖÇMEN İŞÇİLER: EVDE, BALKONDA, SOKAKTA…

Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği de şunları kaydetti: “İflas etmiş sağlık sistemleri sonucu çareyi bizi eve kapatmakta bulan kapitalizm, dünya proletaryası ve ezilenlerine hiç olmadığı kadar açık bir şekilde şunu gösterdi. Bu düzen ezilenlerin hiçbir yarasına merhem olamaz! Erkek egemen kapitalizmin bizzat kendisi virüstür! İnsanlığın kurtuluşu sosyalizmdedir.
Pandemi koşullarında sınıf kinimizle isyanımızı daha güçlü örgütleyelim. 1 Mayıs’ta pankartımızı, dövizimizi, bayrak ve flamalarımızı evlerimizin, işyerlerimizin pencere ve balkonlarına asalım. Yaşam alanlarımızda Enternasyonal ve Çav Bella gibi marşlarımızı ölümsüzleşen proleter önderler ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenler için söyleyelim, dinleyelim ve dinletelim. Sosyal medya üzerinden tüm talep ve kutlamalarımızı paylaşarak yaygınlaştıralım. İş yerlerimizin önünde, sokağımızda, mahallemizde fiziksel mesafeye dikkat edilerek 1 Mayıs’ımızı kutlayalım.”

ATİK: EYLEMDE KAL!

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) ise şunları ifade etti:
“Her iş yeri, her ev, her balkon ve sokak bu yıl 1 Mayıs’ın kutlama alanı olacaktır.
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün sonuçlarından en çok etkilenenler işçi ve emekçiler olacaktır. Özellikle de sayıları 2 milyarı geçen ve esnek çalışma koşullarında çalışan işçi ve emekçiler bu süreçte daha çok etkilenecektir.
 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR