10 Ekim Derneği: Gerçek sorumlular açığa çıkarılmalı

Post date:

Author:

Category:

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, katliamın tutuklu 19 sanıkla sınırlı olmadığını, başka güçlerin de olduğunu ve kamu görevlilerinin sorumluluğunun açığa çıkarılması gerektiğini söyledi.

Türkiye tarihinin en büyük katliamlarından biri olan 10 Ekim Ankara katliamının 3’üncü duruşmasının ardından “Kamu kurumları mahkeme kararlarına dahi direniyor” diyen 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Avukat Mehtap Sakinci Coşgun, 10-11 Temmuz tarihinde görülecek 4’üncü duruşma için sahiplenme çağrısı yaptı. Katliamın üzerinden yaklaşık 19 ay geçtiğini belirten Coşgun, “Acılarla dolu bir süreçten geçiyoruz, acımıza saygı gösterilmeyen bir 19 ay geçirdik, yıldönümümüzdeki anmaya dahi saygı gösterilmedi” dedi.

‘BAŞKA GÜÇ ODAKLARI VAR’

19 sanığın tutuklu yargılandığını söyleyen Coşgun, iddianamenin etkin bir soruşturma yapılmadan hazırlandığını ve zayıf olduğunu vurguladı. Katliamın planlanıp yapılmasında sadece 19 tutuklu sanıkla sınırlı tutulamayacağını ve gerçek sorumluların açığa çıkarılması gerektiğini dile getiren Coşgun, “Başka güç odakları var” dedi ve ekledi: “Katillerin kim olduğunu biliyoruz. Azmettiricilere ulaşacağız.”

‘TANIKLAR DİNLENMELİ, KAMU GÖREVLİLERİ YARGILANMALI’

1 Kasım genel seçimlerinden 20 gün önce katliamın gerçekleşmesinin manidar olduğunu söyleyen Coşgun, “Yargılama sadece tutuklular üzerinden yürüyemeyecek kadar büyük” dedi. Sanıkların davayla alakası olmayan üçüncü kişilerden bahsettiğine dikkat çeken Coşgun, “Adı geçen kişilerin tanık olarak getirilip dinlenmesi gerekiyor, bunun mücadelesini vereceğiz” diye konuştu. Kamu görevlilerinin sorumluluğuna dair dosyanın ayrılmasına tepki gösteren Coşgun, dosyaların birleştirilmesi ve kamu görevlilerinin sorumluluğunun ortaya çıkarılması gerektiğinin altını çizdi.

‘HALİL İBRAHİM’İ BİRİLERİ KONUŞMASIN DİYE ÖLDÜRMÜŞ OLABİLİR’

Antep’te polis operasyonu esnasında kendisini patlattığı iddia edilen DAİŞ üyesi Halil İbrahim Durgun’un ölümüne işaret eden Coşgun, şunları söyledi: “Halil İbrahim Durgun’un katliamın planlayıcılarından olduğu söyleniyor. Polis operasyonunda kendini patlattığı bildirildi ve henüz biz otopsi kayıtlarına ulaşamadık. Ancak Halil İbrahim Durgun’un eşi tutuklu sanık Esin Durgun mahkemede ‘Ben cesedi gördüm, Halil İbrahim’in vücut bütünlüğü vardı kocam kendini patlatmamış. Hatta cebindeki parayı bana verdiler, para sapasağlamdı kendini patlatan birisinin cebinden sağlam bir şekilde para çıkmaz. Halil İbrahim’i birileri konuşmasın diye öldürmüş olabilir’ dedi. Buradan biz de anlıyoruz ki bu işin arkasında başka güçler var.”

MİTİNGE KATILANLARA DURUŞMA ÇAĞRISI

10-11 Temmuz tarihinde görülecek duruşmaya dair ailelerin ve müştekilerin taleplerini aktaran Coşgun, şöyle konuştu: “Dünyada buna benzer katliam davalarında hakikat sahiplenme ile ortaya çıkarılabiliyor. Sayı olarak baktığımızda zaten yaralılar ve alileler olarak biz bir duruşma salonunu doldurabilecek sayıya ulaşmış durumdayız. Ancak biz bu davaya herkesin sahip çıkmasını istiyoruz. Katliam saatinde alanda yaklaşık 10 bin insan vardı, biz o insanların bu davayı takip etmeye davet ediyoruz. ‘Barış ve demokrasi’ şiarıyla mitinge gelen 10 bin insanı davaya davet ediyoruz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR