173 Fransız siyasetçi Ermenistan’ı desteklemeye çağırdı

Post date:

Author:

Category:

Aralarında Paris Büyükşehir Belediye Başkanı’nın da olduğu 173 siyasi kişilik, Le Journal du Dimanche gazetesinde ortak bir bildiri yayınladı.

Azerbaycan’ın Ermenilere karşı saldırılarına ilişkin hükümete çağrı yapılan bildiride, Fransa’nı “çatışmaya ilişkin stratejisini” gözden geçirmesi istendi.

Bildiride Azerbaycan’ın 27 Eylül’de Ermenilere savaş açtığı hatırlatılırken, “Bu saldırı ayrıca Fransa’nın bir dost ülkesine katlanılmaz bir saldırı teşkil ediyor” denildi.

‘TARAFSIZLIK SAHASI ARTIK YOK’

Siyasetçiler, Türkiye’nin de çatışmanın bir tarafına olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye Temmuz ayında Ermenistan’a karşı yapılan saldırıdan bu yana, Azerbaycan’a destek mahiyetinde kavgacı açıklamaları ile şiddetli bir şekilde çatışmayı besliyor” diye belirtti

Türk devletinin gönderdiği çete gruplarını da hatırlatan siyasetçiler, “Kabul etmek gerekir ki, Fransa’nın onlarca yıldır barışa doğru bir yol kurmaya çalıştığı tarafsızlık sahası artık yok” diyerek, bunun daha çok Türkiye ile istişareli Azerbaycan saldırıları lehine cezasızlık güvencesi teşkil ettiğini kaydetti.

‘TARAFSIZLIK AÇIK İMZA VERMEK OLAMAZ’

Siyasetçiler, “Tarafsızlık, tek amacı bu topraklarda Ermeni halkını yok etmek olan saldırılara açık imza vermek olamaz” diye vurguladı.

Fransız diplomasisini Yukarı Karabağ çatışmasına ilişkin stratejisini gözden geçirmeye çağıran siyasetçiler, ayrıca çatışmaların durması ve Yukarı Karabağ’ın tanınmasını istedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR