2 polisin öldürülmesi olayına 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Adana’da 2 polisin öldürdükleri iddiasıyla yargılanan 4 sanığın karar duruşmasında mahkeme heyeti ikisine 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 22 yıl 6’şar ay, birine 3 yıl 9 ay hapis cezasına verilirken, diğer sanığın dosyası ise ayrıldı.

Adana’da iki polisin öldürdükleri iddiasıyla yargılanan sanıkların karar duruşması bugün Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanıklar Vedat Bayram ve Serhat Güzel ile başka bir suçtan cezaevinde bulunan Y.B. (17), SEGBİS ile katılırken; tutuksuz sanık Bedri Kavak ve avukatlar duruşmada hazır bulundu.

TERCÜMAN ÇEVİREMEDİ, MAHKEME SAVUNMA HAKKINI ALDI

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada Bayram ve Güzel tercüman aracılığıyla Kürtçe savunma yaptı. Duruşmaya gelen tercümanlar iki sanığın anlaşılmaz şekilde Kürtçe konuştuklarını belirterek, söylediklerini anlamadıklarını savundu. Bunun üzerine ise mahkeme başkanı sanıkların savunma hakkını elinden alırken, iki sanık son savunmalarını yapamadı.

Kavak ve Y.B.’e ise üzerlerine atılı suçlamaları reddederek beraatlerini talep etti.

Sanıkların talebini reddetti eden mahkeme heyeti, Bayram ve Güzel’i “Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmek, öldürmeye teşebbüs etmek, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, terör örgütünün propagandasını yapmak, 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’a muhalefet etmek” suçlamalarıyla 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ile 22 yıl 6’şar ay hapis cezası verdi.

Sanık Bedri Kavak’a ise “Örgüte yardım ve yataklık” suçlamasıyla 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi. “Örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla başka bir davada da yargılanan Y.B’nin dosyası ise birleştirilmek üzere İstanbul’a gönderildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR