26 ay sonra bir mezarı oldu…

0
165

Urfa Suruç ilçesinde DAİŞ’in Kobanê’ye oyuncak götüren SGDF’lilere dönük canlı bomba saldırısında hayatını kaybeden 33 kişiden biri olan Süleyman Aksu’nun mezarı 26 ay sonra yapılabildi. Hakkari olan Aksu’nun mezaro sokağa çıkma yasakları nedeniyle yapılamazken, ailesinin evi ise devlet saldırılarında yıkıldı.

‘Ona dair anıları da yaktılar’

Yaşanan süreci ETHA’ya anlatan Aksu’nun kardeşi Leyla Aksu, “Patlamadan sonra 6 ay boyunca taziyelerimiz sürdü” diyerek 14 Mart’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağını ardından ise, “Evimizden çıkmak zorunda kaldık. Hakkari’ye yerleştik. Geriye döndüğümüzde evimizi kaybettiğimiz gördük. Yanmıştı. Ağabeyimin odası yanmıştı. O’na dair tüm anılarımız bile gitmişti. Eve giremiyorduk” diye konuştu.

Hala korkuyoruz

“Sokağa çıkma yasağı” boyunca mezarlıkların dahi talan edildiğini söyleyen Aksu, “Ağabeyimin mezarı da zarar görmüştü. Etrafını biriket denen taşlarla döşedik, bir şekilde düzenlemeye çalıştık ki bir daha zarar verilmesin” dedi. Katliamın üzerinden 26 ay geçtikten sonra yapılan mezarı her gün kontrol ettiklerini dile getiren Aksu, “Çünkü hala korkuyoruz. İçimizde ‘ya zarar verirlerse’ diye korku var” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here