3 akademisyenin ilk duruşması görüldü

Post date:

Author:

Category:

 “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıkları için yargılanan Marmara Üniversitesi’nden Dr. Utku Uraz Aydın, Yrd. Doç. Dr. Filiz Arıöz ve Prof. Dr. Nihan Saban’ın davalarının ilk duruşmaları görüldü.

Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için “örgüt propagandası yapmak” iddiası ile suçlanan üç akademisyenin Çağlayan’daki İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşmaları görüldü. Marmara Üniversitesi (MÜ) İletişim Fakültesi’nden ihraç edilen Dr. Utku Uraz Aydın duruşma salonunda hazır bulundu. Eczacılık Fakültesi Temel Eczacılık Bilimleri Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Filiz Arıöz ve Hukuk Fakültesi’nden emekli Prof. Dr. Nihal Saban ise raporlu oldukları gerekçesiyle duruşmaya katılmadı.
Mahkeme, ayrı ayrı görülen duruşmalarda avukatların derhal beraat ve birleştirme talepleri reddetti. 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden akademisyenler Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, Doç. Dr. Kıvanç Ersoy’un yargılandığı dava dosyasındaki iddianame, duruşma tutanakları ve Adalet Bakanlığı ile yapılan yazışmaların istenmesine karar verildi. Duruşma 11 Ekim tarihine ertelendi.
İmzacı akademisyenlere yönelik davalar kapsamında 162 kişinin ilk duruşmaları, bu kişilerden 30’unun ikinci duruşmaları görüldü. Üç akademisyen hakkında 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi, cezalar ertelendi.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR