40 yıldır kimliksiz yaşıyor: Yersiz yurtsuz bir insanım

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Iğdır’da yaşayan 80 yaşındaki Şemsiye Koca, 40 yıldır kimliksiz yaşıyor. İlerleyen yaşından dolayı sağlık problemleri yaşayan ve kimliği olmadığı için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Koca, yetkililerin “Yaşlısın bu saatten sonra kimliği ne yapacaksın git evine otur” dediğini dile getirdi.

Iğdır’ın Özgür mahallesinde yaşayan 80 yaşındaki Şemsiye Koca, 40 yıldır kimliksiz yaşıyor. 1937 yılında İran’ın Xoy (Hoy) şehrinde dünyaya gelen ve 40 yıl önce Ali Koca ile evlenip Türkiye’ye geçen Koca, kimliği olmadığı için hiçbir vatandaşlık hakkından yararlanamıyor. İlerleyen yaşından dolayı sağlık problemleri yaşayan ve kimliği olmadığı için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Koca’nın, Iğdır’a yerleştiği günden bu yana nüfus cüzdanı alabilmek için çalmadık kapı bırakmadı. Ancak yıllar geçti çabası sonuçsuz kaldı.

EMNİYET: YAŞLISIN BU SAATTEN SONRA KİMLİĞİ NE YAPACAKSIN

Türkiye vatandaşı olarak kabul edilen; ancak nüfus cüzdanı verilmeyen 4 çocuk annesi Koca, sağlık sorunlarının her geçen gün artığını dile getirerek, “Yıllardır devlet kapısına gidip geliyorum. Devlet ne adımı, ne kimliğimi vermiyor. Emniyete gittim, Valiliğe gittim kimlik için, beni insan yerine bile koymuyorlar. Emniyet bana, ‘Yaşlısın bu saatten sonra kimliği ne yapacaksın git evine otur’ dedi. Artık ne yapacağımı, hangi kapıya gideceğimi bilmiyorum” dedi.

‘IĞDIR DIŞINDA BİR ŞEHİR GÖRMEDİM’

Gittiği hastanede kimliği olmadığı için muayene edilmeden dışarı çıkarıldığını söyleyen Koca, “Yaşadığım hayat zindana, işkenceye döndü. Çok hastayım ama doktora gidemiyorum. Gitsem bile kimliğim olmadığı için dışarı çıkarıyorlar. Şekerim, tansiyonum, kalp rahatsızlığım var ve bu evin içinde ağrı sızı içinde yaşıyorum. Daha Iğdır dışında bir şehir görmedim. 40 yıldır bu evin içinde kaderime terk edildim” diye konuştu.

ÇOCUKLARININ KİMLİĞİ VAR KENDİSİNİN YOK

Çocuklarının nüfus cüzdanında “Anne Adı” bölümünde isminin yazıldığını ancak kendisine nüfus cüzdanı verilmediğini dikkat çeken Koca, “Dünyaya getirdiğim çocuklarımın kimliği var benim yok. Çocuklarımın askerlik yaşı geldiğinde kimlikleri çıkartıldı, 4 oğlumun kimliğinde benim adım var. Madem benim kimliğim yok neden çocuklarım, torunlarım askerlik yaptı?” diye sordu.

‘NE ÖLÜYÜM NE DİRİ’

Geçmiş dönemlerde oy kullanabildiğini; ancak son seçimlerde kimliği olmadığı için oy dahi kullanamadığını belirten Koca, “Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Tansu Çiller döneminde oy kullanıyordum. Ancak artık oy kullanmama izin verilmiyor. Devletin resmiyetinde yokum. Ne ölüyüm ne diriyim. Her şeyi geçtim ölsem bir mezarım bile olmayacak. 80 yaşında yersiz yurtsuz bir insanım” dedi.

‘DÜN GELENE KİMLİK VAR BANA YOK’

Hiçbir devlet hizmetinden yararlanamadığını yineleyen Koca, “Dün gelen mültecilerin kimliği var benim kimliğim yok. Ben bu ülkenin vatandaşıyım. Hepsinin kaydı var benim kaydım yok. Artık kimliğimi versinler“ sözleriyle, tepkisini dile getirdi.

Berivan Karataş – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR