595. F Oturması eylemi ağır hasta mahpus Soydan Akay serbest bırakılsın talebi ile gerçekleşti

PİRHA- İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, “F Oturumu” eyleminde Marmara Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulmakta olan hasta mahpus Soydan Akay’ın sağlık durumuna dikkat çekerek, serbest bırakılması istendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenlediği “F Oturumu” eyleminin 595’incisini gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde Marmara Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulmakta olan hasta mahpus Soydan Akay’ın sağlık durumu paylaşıldı. 595. F oturması kapsamında ağır hasta mahpus Soydan Akay ve bütün ağır hasta mahpusların serbest bırakılarak, sağlık ve yaşam haklarının korunması için yetkililer göreve, kamuoyu duyarlılığa çağırıldı. Basın metnini hak savunucusu Meryem Bars okudu. Bars’ın okuduğu metinde şu ifadelere yer verildi;

POLİTİK MAHPUSLARA KEYFİ UYGULAMA 

İnfaz süresini tamamlayan mahpusların şartlı tahliye hakkından yararlanabilmesi, 1 Ocak 2021’den itibaren yürürlükte olan yasal düzenleme doğrultusunda, İdare Gözlem Kurulu’nun “iyi hal raporu” na bağlanmış, bu durum kişi özgürlüğü konusunda ciddi ihlallere zemin yaratmıştır. Halen; şartlı salıverme düzenlemesine göre tahliye olması gereken mahpusların tahliyeleri; ‘terörle ilişkisi var’, ‘idarenin kütüphanesine ve eğitimine gitmiyor’ , ‘sosyal etkinliklere katılmıyor’ gibi gerekçelerle ve özelde politik mahpuslara uygulanan keyfi ve ön yargılı değerlendirmelerle engellenmekte, bu ihlale maruz kalan mahpus sayısı her geçen gün artmaktadır.

“AKAY’IN HAPİSTE TUTULMASI SAĞLIK VE YAŞAMINA TEHDİT OLUŞTURMAYA DEVAM ETMEKTE”

Soydan Akay; Eklem Romatizması, Hepatit B, Kalp ve Prostat kanseri hastası olup, hapishanede yeterli tedavi ve bakım imkanı sağlanamadığından sağlığı hızla bozulmuştur. Hapishane koşullarında tek başına yaşamını sürdürmesi sakıncalı olduğu halde, Akay 5 yıldır tek başına tutulmaktadır. Kronik hastalıkları yanında, 2018 yılında teşhisi konulan Prostat Kanserinin tedavisinde de ciddi sorunlar yaşamış, hastaneye sevk ve tedavi süreçlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle tedavisi tamamlanamadığı gibi, yeterli beslenme ve hijyen koşullarından da mahrum bırakılmıştır. Hızla bozulan sağlık durumundan dolayı serbest bırakılması gereken Soydan Akay, hakkında düzenlenen “iyi hal raporu” doğrultusunda şartlı tahliye hakkından da mahrum bırakılmış, tahliyesi 6 ay boyunca geciktirilmiştir. Akay’ın hapiste tutulması sağlık ve yaşamına tehdit oluşturmaya devam etmektedir.

PİRHA/İSTANBUL 

EN SON EKLENENLER