6 gazeteci 24 Ekim’de hakim karşısına çıkacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Redhack’in yayınladığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait mailleri haberleştirdikleri için tutuklanan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik’in de aralarında olduğu 6 gazeteci 24 Ekim’de ilk kez mahkemeye çıkacak.

Redhack’in yayınladığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait mailleri haberleştirdikleri için İstanbul merkezli 25 Aralık 2016 tarihli yapılan baskınla gözaltına alınan KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Haber Müdürü Ömer Çelik ve muhabiri Metin Yoksu, Diken eski haber editörü Tunca Öğreten, Etkin Haber Ajansı (ETHA) Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Derya Okatan, BirGün Gazetesi Muhasebe Sorumlusu Mahir Kanaat ve Yolculuk Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın’ın duruşma günü belli oldu.

GAZETECİLER TAHLİYE EDİLMEDİ

İddianameyi kabul eden 29. Ağır Ceza Mahkemesi doysa üzerinde değerlendirme yaptı. 6 gazeteci için, üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti mevcut delil durumu kapsamında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren muşahhas deliler olduğunu belirten mahkeme, “Sanıklara istinat edilen suçun kanunda öngörülen cezalarının alt ve üst sınırlarının kaçma şüphesini doğurması, anayasanın 13. maddesindeki hukuki düzenlemede değerlendirildiğinde, sanığın eylemlerinin sübuta ermesi halinde sanığa verilmesi muhtemel ceza veya güvenlik tedbiri ile tutukluma tedbirinin ölçülü olması, sanıklar üzerinde adli kontrol hükümleri ile yeterli ve etkili hukuksal denetim sağlanamayacak oluşu dikkate alınarak, sanıklar Mahir Kanaat, Ömer Çelik, Tunca Öğreten’in CMK’nın 100 ve devamı maddeleri gereğince ayrı ayrı tutukluluk hallerinin devamına” dedi.

Tutuksuz sanık Derya Okatan, Eray Sargın ve Metin Yoksu için verilen adli kontrol tedbirini kaldırmayan mahkeme, dosyada ihbarca olarak yer alan Çakı mahlaslı gizli tanık beyanının bir örneğinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan istenmesine karar verdi.

6 gazeteci 24 Ekim 2017’de sabah saat 11:00’da hakim karşısına çıkacak.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR