AB: ‘Açıklamalar Doğru ve Yardımcı Değil’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’nin sığınmacılar için 3 milyar euroluk yardım taahhüdünü yerine getirmediğini söyledi. Avrupa Birliği ise Erdoğan’ın bu eleştirisinin “doğru ve yardımcı olmadığını” savundu.

Erdoğan, “Avrupa Birliği sığınmacılar için 3 milyar euro vereceğini söyledi ama zaman geçti ve yıl sonu geliyor,bu insanlar söz veriyor ama yerine getirmiyor” dedi.

Avrupa Komisyonu yayımladığı açıklamayla Erdoğan’ın yorumlarını reddederken, Türkiye’deki sığınmacılar için son aylarda maddi desteğin hızlandığını vurguladı.

Komisyon sözcüsü tarafından Reuters’a gönderilen açıklamada, “Avrupa Birliği Türkiye ile varılan anlaşma çerçevesindeki taahhüdlerine bağlıdır. Türkiye’de sığınmacılara yönelik maddi yardım konusunda aksini savunmak doğru ve yardımcı değil” ifadeleri kullanıldı.

Sözcü 3 milyar euronun 2,24 milyarlık kısmının insani ve diğer türden yardımlara ayrıldığını, 467 milyon euronun ise ödendiğini kaydetti.

Sözcü, Komisyon’un geçen hafta Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıları desteklemek için 600 milyon euroluk iki hibe anlaşmasına imza attığını kaydetti.

Avrupa Birliği geçen hafta 3 milyar euroluk anlaşmanın parçası olarak Türkiye’deki 1 milyon sığınmacı için aylık elektronik nakit kart uygulaması başlatmıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR