ABD Dışişleri’nden yasağa karşı imza

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD Dışişleri Bakanlığı’nda görevli çok sayıda diplomat ve sivil personel, Başkan Donald Trump’ın göçmenlere ve 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarına kapıları kapatmasına karşı olduklarını gösteren bir belgeye imza attılar. Amerika’nın Sesi VOA’nın haberine göre, imzacılar 100 civarında ama isimleri açıklanmadı.

ABD’nin eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford, “Eğer bu belgeye imza koyanların sayısı bine yakınsa bu geçen yıl Obama’nın Suriye politikasına karşı benzer şekilde yayımlanan belgeye imza koyanların 20 katı demektir” diye konuştu.

Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer ise, Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının tepkisiyle ilgili olarak, “Bu programa ya uyarlar ya da istemeyen gidebilir” dedi.

Ruhani, Trump’a ‘acemi’ dedi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin vize yasağına tepki göstererek, Trump yönetiminin siyaset konusunda “acemi” olduğunu söyledi. Ruhani, “Diğer milletlerin vizelerini iptal etmek siyaset arenasına yeni girmiş kişilerin yapacağı bir iştir. Başka bir alemden siyaset alemine girdiler. Kendileri için bu tamamen yeni dünyayı anlayana kadar hem kendilerine hem de başkalarına zarar verecekler” dedi.

Ebadi: Hiçbir şey yapmayacağız

ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı ve Irak, Suriye, İran, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarına 90 gün süreyle seyahat yasağı getiren başkanlık kararnamesini değerlendiren Irak Başbakanı Haydar El Ebadi, kararın kendileri için sürpriz olduğunu söyledi. Irak meclisinin ABD’nin bu adımına karşılık misilleme yapılması yönündeki kararını değerlendiren Ebadi, “Hiçbir şey yapmayacağız” dedi.

Tusk: Avrupa için bir tehdit

Avrupa Konseyi (AK) Başkanı Donald Tusk, ABD Başkanı Donald Trump’ı “Avrupa için varoluşsal bir tehdit” olarak nitelendirdi. AB üyesi 27 devlete açık bir mektup yollayan Tusk, AB’yi tehdit eden unsurları, ABD Başkanı Trump, Rusya, Çin ve radikal örgütler olarak sıraladı. Tusk, mektubunda “Özellikle Washington’daki değişim, Avrupa Birliği’ni zor bir duruma sokuyor, yeni yönetim Amerika’nın dış politikasının son 70 yılını sorguluyor gibi görünüyor” diye yazdı.

‘Ermeni karşıtlığı’yla yanıt verdi

Türkiye, Trump’ın Müslüman karşıtı politikalarına karşı sessizliğini korurken; Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, dün karara “yarım ağız” tepki verdi ancak Ermeni düşmanlığı yapmadan da edemedi. Vize kararını “ABD’nin kendi tarihini inkar” olarak yorumlayan Kaynak, Türkiye’de bulunan mültecileri sıralarken “hatta Ermeni var” dedi. Kaynak, “Türkiye’de mültecilerin büyük çoğunluğu Suriyeli ama Iraklılar, Afganlar hatta Ermeniler var” diye konuştu.

WASHINGTON

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR