ABD kongresinde Erdoğan’ın korumalarına ceza istendi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında korumaların Kürt göstericilere saldırmasıyla başlayan tartışmalara ABD kongresi son noktayı koydu. Kongre, göstericilere saldıran korumaların cezalandırılmasını istedi.

ABD Kongresi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen ay gerçekleştirdiği ziyareti sırasında, Washington Türkiye Büyükelçilik Konutu önündeki Kürt göstericilere yönelik saldırıya ilişkin bir açıklama yayınladı.

KORUMALAR CEZALANDIRILSIN KARARI

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler karar için bir araya gelerek 17 Mayıs’ta gerçekleşen ve 11 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayla ilgili, “Birkaç adet Türk güvenlik görevlisi, silahsız göstericileri dövdü, tekmeledi ve boğazladı” ifadesi kullanıldı. Olayın kınandığı kararda ayrıca, “Kavgaya karışan bütün Türk güvenlik görevlileri ABD yasaları altında soruşturulmalı, haklarında gerekli işlemler yapılmalı” denildi.

ERDOĞAN’IN KORUMALARI SALDIRDI

Erdoğan’ın 17 Mayıs’taki ABD ziyareti sırasında, Türk Büyükelçilik Konutu önünde Erdoğan’ı protesto etmek isteyen grup aralarında Erdoğan’ın korumalarının da olduğu bir başka grup tarafından saldırıya uğramıştı. Erdoğan’ın korumalarının aktif bir şekilde yer aldığı saldırıdan sonra ABD’li siyasetçilerden Türkiye’ye tepkiler geldi. Türkiye ise, olaydan yeterli güvenlik önlemlerini almayan ABD makamlarını sorumlu tuttu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR