ABD’de gözaltı sayısı 700’ü buldu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD’de geçen hafta aralarında New York, California, Indiana, Kansas, Kentucky ve Missouri’nin de bulunduğu 11 eyalette belgesiz göçmenlere karşı operasyonlar düzenlendi. Yetkililer operasyonlarda 160’ı Los Angeles ve civarından olmak üzere en az 680 göçmenin gözaltına alındığını açıkladı.

Gözaltına alınanlardan 40’ı da New York’ta yaşayan göçmenlerden oluşuyor. New York’ta Pazar günü ayine gidenlerin durdurulup kontrol edildikleri ve bazılarının gözaltına alındığına ilişkin iddialarla ilgili olarak İç Güvenlik Bakanlığı basın sözcüsü, “Bu kesinlikle doğru değil” açıklamasını yaptı. Bir güvenlik yetkilisi de konuyla ilgili olarak gözaltına alınan kişilerin saldırı ve tecavüz gibi suçlardan sabıkaları olduğunu söyleyerek, “Markete gidip alışveriş yapanların evraklarını kontrol etmiyoruz, kimleri araştırdığımızın farkındayız” diye konuştu. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da iddiaların ardından sözcüsü aracılığı ile yaptığı açıklamada, “New Yorklular hiçbir şekilde New York polisinin kendilerini durdurup göçmenlik evraklarını sormayacağına emin olabilirler. New York polisi asla göçmenlik bürosu güvenlik elemanı gibi çalışmayacak” dedi.

Öte yandan Barack Obama’nın Amerikan tarihi boyunca en çok göçmeni sınırdışı eden başkan olduğu belirtiliyor. 2015 yılı sonu rakamlarına göre Obama’nın başkanlığı boyunca 2,5 milyondan fazla kişinin ABD’den sınırdışı edildiği belirtiliyor. George W. Bush döneminde de çeşitli suçlara karıştıkları gerekçesi ile yaklaşık 2 milyon kişi sınırdışı edilmişti.

WASHINGTON

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR