ABD’den Türkiye’ye Efrin eleştirisi: Dikkati dağıttı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan açıklamada, Washington ve Ankara’nın Efrin’deki gerilimi azaltma seçenekleri üzerinde çalıştığı belirtildi. ABD öncülüğündeki DAİŞ’le mücadele koalisyonunun sözcüsü Albay Dilllon da “Efrin’deki son faaliyetler, dikkati dağıttı” diye konuştu.

Pentagon Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway bugünkü basın toplantısında, “Efrin’deki gerilimi azaltma yönünde şu anda diplomatik görüşmeler yapılıyor” dedi.
ABD öncülüğündeki DAİŞ’le mücadele koalisyonunun sözcüsü Albay Ryan Dilllon da, telekonferans sistemiyle düzenlediği basın toplantısında Suriye’deki son gelişmeler ve Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dillon, Suriye’de bir numaralı önceliğin DAİŞ’i bozguna uğratmak olduğunu vurgulayarak “Bundan bağımsız konu ya da operasyonlar istenmemektedir. DAİŞ’in bozguna uğratılması hedefinden dikkatler dağıtılmamalıdır. Çok açık olmak istiyorum: Koalisyon sadece DAİŞ’i bozguna uğratma amacını taşıyan askeri çabaları destekliyor. Bölgedeki tüm taraflara DAİŞ ile mücadele odağını muhafaza etme çağrısı yapıyoruz” diye konuştu.
ABD-TÜRKİYE GERGİNLİĞİ
Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), halen Fırat vadisinin belirli bölgelerini kontrol altında tutan DAİŞ unsurlarıyla mücadele ettiğini söyleyen Albay Dillon, Türkiye’nin Efrin operasyonunun bölgede DAİŞ’le mücadeleyi zayıflatabileceğini söyledi. “Efrin’deki son faaliyetler, dikkati dağıttı, DAİŞ’in bozguna uğratılması amacıyla Fırat vadisinde bulunan bazı savaşçıların çekilmesine yol açtı” diyen Dillon şöyle devam etti:
“Bu koalisyon için kaygı verici ve ana karargahımızda görev yapan askerleriyle, koalisyonun bir üyesi olan Türkiye’nin, Efrin’de olup bitenlerin DAİŞ’i bozguna uğratma hedefini nasıl etkilediğini bilmesini sağladık.”
Geçmişte gerilim nedeniyle NATO müttefiki iki ülkenin karşı karşıya gelebileceğinin konuşulduğunu hatırlatan Dillon, diplomatik çabaların doğru bir başlangıç olduğunu, gerginliğe yol açan retoriğe son verilmesinin de önemli olduğunu vurguladı.
Minbiç konusunda Türk tarafıyla bir buçuk yıldır neredeyse her gün irtibat halinde olmayı sürdürdüklerini anlatan Dillon, “Savunma Bakanı Mattis ve Dışişleri Bakanı Tillerson Türk mevkidaşlarıyla görüştü, Minbiç’te ilerleme kaydedilmesi için bir tür mekanizma bulunmasını görüştüklerini anlıyorum. Bu görüşmelerden çıkan sonuçları henüz bilmiyorum ama diplomatik çabaların her zaman bir başlangıç olduğunu biliyoruz” dedi.
‘QSD KENDİNİ İSPATLAMIŞ BİR ORTAK’
QSD’nin yüzlerce yabancı savaşçıyı yakalamış olmasından ötürü “gururlu” olduklarını dile getiren Dillon, “QSD, DAİŞ ile savaşta kendini ispatlamış ortaklardır. Bir yıl önce bugün Rakka DAİŞ’in elindeydi. Başka kimse DAİŞ’i başkentinden tasfiye etmeye girişmeye hazır değildi. QSD ise bunu yaptı. QSD komutanı Mazlum, fevkalade sözlerine sadık bir komutan” şeklinde konuştu.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR