ABF: Bir zihniyetin dışa vurulmuş halidir

PİRHA-Hükumete yakınlığıyla bilinen Kadir Mısıroğlu’nun son yayınladığı video ile Alevilere nefret söylemlerinde bulunmasına tepki gelmeye devam ediyor. ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız Mısıroğlu’nun yaptığı açıklamalara ilişkin “Bu, belli bir zihniyetin dışa vurulmuş halidir” dedi.

Kendisini tarihçi olarak tanıtan Kadir Mısıroğlu’nun, “Siz kimsiniz ulan” başlığıyla yayınladığı videoda Alevilere kin kusmasına Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Muhittin Yıldız ve ABF Genel Başkan Yardımcısı aynı zamanda Kadın Örgütlenme Sekreteri Sevim Yalıncakoğlu’ndan tepki geldi.

“BU CÜR’ETİ HÜKUMETTEN ALIYOR”

ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız, Mısıroğlu’nun şu an ‘Saray’ın danışmanları arasında yer aldığını belirterek “Bütün bu nefret kustuğu gücü ve cür’eti mevcut hükumetten alıyor” dedi.

“TEHLİKELİ OLAN BU ZİHNİYETTİR”

Mısıroğlu’nun Aleviler için çok da muhattap alınacak bir kişilik olmadığını vurgulayan Yıldız, “Mısıroğlu’nun sözleri belli bir zihniyetin dışa vurulmuş halidir. Bizim için tehlikeli olan bu zihniyetti aslında” dedi.

“KENDİ VERGİLERİMİZLE KENDİMİZE HAKARET ETTİRMEYİZ”

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Resmi Twitter Hesabı (https://twitter.com/meteoroloji_twi) Kadir Mısıroğlu’nun yayınladığı hakaret videosunu beğenmesine de tepki gösteren Yıldız, “Devletin bir kurumu olan Alevilerin de vergileriyle kurulmuş olan bir kurumun böyle bir şeyi beğenmesi ve kendi takipçilerine de bunu yayıyor olması çok daha vahim. Çünkü bu kurumlar bizim de vergilerimizle kurulan ve yönetilen kurumlar. Kendi vergilerimizle biz kendimize hakaret ettirmeyiz” şeklinde konuştu.

“ORTAK HAREKET EDECEĞİZ”

Ayrıca hukuki sürece ilişkin bilgi veren Yıldız, “Avukatlarımız çalışmaya başladı. Dava açacağız. Ankara’da Alevi kurumlarıyla bir toplantı yaparak bir çerçeve belirleyeceğiz ve ortak hareket edeceğiz” dedi.

“BÜTÜN SAVAŞIMIZ BU ZİHNİYETE KARŞI”

ABF Genel Başkan Yardımcısı Sevim Yalıncakoğlu da Mısıroğlu’nun nefret söylemlerine tepki göstererek “Mısıroğlu dediğiniz kişi meczup, kim olduğu belli olamayan, ağzından ne çıktığı bilinmeyen bir kişilik. Ama asıl onun temsil ettiği zihniyet önemli. Bizim bütün savaşımız bu zihniyete karşı” ifadelerini kullandı.

“YÖNÜNÜ GERÇEK ALEVİ YOLUNA DÖNMESİ GEREKİR”

Yalıncakoğlu, Mısıroğlu’nun İzzettin Doğan’ı hedef almasına ilişkin de ” Son zamanlarda Aleviler, devlete yakın olan hem devletin Alevileri hem de devletin tetikçileri, nefret tetikçileri tarafından hedefe alınıyor. Ne kadar hükumete yakın olursa olsun, ne kadar makbul Alevi görünüyor olursa olsun ilkin kendisi hedefe konuluyor. Umarım yaptığı hatayı fark etmiştir. O da yönünü gerçek Alevi yoluna, erkanına, Alevi kurumlarına dönmesi gerektiğini anlamıştır” dedi.

Suay Abak/İSTANBUL

 

Kaynak : Pirha

EN SON EKLENENLER