‘Acısız, kavgasız, güven içinde yaşamak istiyoruz’

GAZİANTEP Alevi Kültür Derneği’nin (AKD) 20. kuruluş yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilen panelde asırlardır zulüm gören Alevilerin, acısız, kavgasız ve güven içinde yaşamak istedikleri dile getirildi.  Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Selahattin Özel, CHP Bursa Milletvekili Doç. Dr. Aykan Erdemir, AKD Genel Başkanı Engin Gündük, Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy, AKD Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Karakaş’ın konuşmacı olduğu panele çok sayıda kişi katıldı.

Açılış konuşmasını yapan AKD Antep Şube Başkanı Hüseyin Karakaş, Cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması gerektiğini söyleyerek, “İsteyen herkesin hak ve hukuku adil bir şekilde gözetilmelidir” dedi. Herkesle aynı çatı altında kardeşçe yaşamak istediklerini söyleyen Karakaş, “Acısız, kavgasız, güven içinde yaşamak istiyoruz” dedi.

Karakaş’tan sonra konuşan AKD Genel Başkanı Engin Gündük, “Suriye’de yaşanan zulmün mezhepsel olarak gösterilmeye çalışılıyor. Siz bunu yutturamazsınız. Orada egemenlerin güç savaşı vardır” dedi. Erdoğan ile Kılınçdaroğlu’nun Suriye meselesi üzerindeki tartışmalarına değinen Gündük, “İnsanların inançları ve kimlikleri üzerinden siyaset yapmayın” dedi.

Gündük’ten sonra konuşan CHP Bursa Milletvekili Doç. Dr. Aykan Erdemir, 15 yıldır Aleviler üzerinde araştırmalar yaptığını belirterek, “Aleviler yıllardır haklarını talep etmektedir. Ancak elde edememişlerdir” dedi.

Hacı Bektaş Veli Dergâhı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy da Osmanlı’dan beri ‘böl, parçala, yönet’ politikalarıyla Alevilerin parçaladıklarını belirterek, devletin Cemevlerini resmen tanımamasına rağmen bin bir güçlükle Cemevleri yaptıklarını, ancak çözüm bulunmazsa kendilerinden sonraki nesillerin Aleviliği unutacağını söyledi.

ABF Genel Başkanı Selahattin Özel ise Alevilerin asırladır zulme uğradığını belirterek, “Zulüm cumhuriyetle beraber de devam etti. Her taraftan saldırıya uğruyoruz. Hakarete uğruyoruz” diye konuştu. Zorunlu din derslerin kaldırılması için mücadele verdiklerini söyleyen Özel, “AİHM’de davayı kazanıyoruz. Müfredat değişikliği yapılıyor. Din dersi birken iki yapılıyor. Bu da yetmiyormuş gibi yakında aile imamlığını getirecekler. Bütün okulları İmam Hatip yapma anlayışındalar. Başbakan’ın ağzında hep ‘yaratılanı hoş gördük yaratandan ötürü’ sözü var. Bir yandan Alevileri yuhalatıyor, diğer yandan Yunus’un sözünü kullanıyor. Bizim de Yaratana bir sitemimiz var. Tayyip’i yarattığı için” şeklinde konuştu. Panelin ardından Arif Sağ konseri gerçekleşti. (Gaziantep/EVRENSEL)

EN SON EKLENENLER