Açlık grevindekilerle görüşen avukat: Tutukluların boğazından kan geliyor

Post date:

Author:

Category:

Şakran’da açlık grevindeki tutuklularla görüşen avukat Fatma Demirer, “Şirvan Bilik adlı müvekkilimizin boğazından kan geliyor. Özkan Yaşar sağlık kontrolüne geldiği zaman merdivenlerden inemediği için sağlık personelleri yukarı çıkıyor. Zana Yaktın odaklanma sorunu yaşıyor. Kadınlarda yüksek nabız, kalp çarpıntısı var” dedi.

Açlık grevinin 62’nci gününe girdiği Şakran T Tipi Cezaevi’nde açlık grevindeki tutuklularla görüşen avukat Fatma Demirer, görüşmeyle ilgili dihaber’e bilgi verdi.

Tutukluların hareket kabiliyetinde ciddi sorunların olduğuna dikkat çeken Demirer, “Görüş sırasında konuştuğumuzda duymada ve anlamada fark olduğunu gözlemliyoruz. Onun dışında baş dönmesi, baş ağrısı, uyku düzenlerinin bozulması gibi şikayetlerinin olduğunu söylediler. Mesela en fazla 3 ya da 4 saat uyumaları bu işin ciddiyetini gösteriyor” dedi.

DOKTOR: BENİM DE ŞİKAYETLERİM VAR

Doktorların sadece iki kez kontrole gittiğini aktaran Demirer, “Sağlık personelleri sık sık geliyor. Sağlık personeli dediğimiz kişi de ya hemşire ya da teknisyen oluyor. Bunlar da nabız ve kilo ölçümü yapıp gidiyor. Onun dışında bir şey yapmıyor. Doktorların özellikle erkeklere karşı onur kırıcı davranışları oluyor. Mesela açlık grevindeki tutsaklar şikayetleri belirttiklerinde doktor ‘Benim de o şikayetlerim var’ diye cevap veriyor. İki aydır açlık grevinde olan bir kişiye bunun söylenmesi mesleki olarak etik değil” dedi.

‘TUTUKLULARIN BOĞAZINDAN KAN GELİYOR’

Yine basın yayın organlarının verilmediğini de dile getiren Demirer, şöyle devam etti: “Her birinin bir refakatçısı var. Olabildiğince sıvı tüketimi yapılıyor. Kendi enerjilerini korumaları gerekiyor. Onlar da bunu farkında. Şirvan Bilik adlı müvekkilimizin boğazından kan geliyor. Özkan Yaşar sağlık kontrolüne geldiği zaman merdivenlerden inemediği için sağlık personelleri yukarı çıkıyor. Ölçülerini o şekilde yapıyor. Zana Yaktın odaklanma sorunu yaşadığını söylemişti. Yazarken bir an durup unuttuğunu söyledi. ‘Cümle aklıma gelmiyor’ dedi. T2’nde kalıyor. Onun yüzünde bir yara da çıkmış. Kadınlarda yüksek nabız, kalp çarpıntısı bu aşamada var.”

‘KOŞULLARDA İYİLEŞME YOK’

Açlık grevinin 10’uncu gününde cezaevi yetkililerin tutuklulara, “Sorun neyse çözelim bırakın açlık grevini” dediğini aktaran Demirer, “Tutsaklar talepleri sıralamış. Buna karşılık İmralı Cezaevi’nin durumunun kendilerini aştığını ifade etmişler. Ancak diğer talepler yani cezaevinin durumuna ilişkin hiçbir düzenleme yapılmamış. Dışarıdan kitap gelmesi yasak. Kimlikle ilgili sorun yaşıyorlar. Aktiviteler yapılmıyor” şeklinde konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR