ADALET YERİNE YASAK

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Roboskili ailelerin her hafta Perşembe günü çocuklarının mezarı başında yaptığı anma ve adalet çağrısı OHAL gerekçesiyle engellendi. Baskıların giderek arttığını söyleyen Veli Encu, ‘Katliamı yapanlar yerine anneler, kardeşler yargılanıyor’ dedi

Şirnex’in (Şırnak) Qilaban (Uludere) ilçesine bağlı Roboski köyüne Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait uçaklar tarafından 28 Aralık 2011’de yapılan bombardımanda yaşamını yitiren 34 yurttaşın ailelerinin her hafta yaptığı anma Olağanüstü Hal (OHAL) bahanesiyle engellendi. Her perşembe günü mezarlıkta anma yapıp, adalet talebinde bulunan ailelerin bu haftaki açıklaması askerler tarafından engellendi. Roboski Mezarlığı’nda bir araya gelen ailelere, asker tarafından Şırnak Valiliği tarafından OHAL kapsamında alınan eylem-etkinlik yasağı olduğu gerekçesiyle açıklama yapması engellendi.

Baskılar arttı

OHAL’in ilan edilmesinin ardından da sürekli olarak her hafta eylem yaptıklarını belirten Roboskili ailelerden Veli Encu, son 1 aydır ailelere yönelik baskıların arttığını söyledi. Katliamdan bu yana ailelere yönelik soruşturma ve davaların açıldığını ifade eden Encu, çıkartılan Kanun Hükmünde Karaname (KHK) ile Roboski-Der’in kapatıldığını ve her perşembe gerçekleştirdikleri anmalarının engellendiğini kaydetti.

Drone ile taciz

Açıklama yapmanın yasaklandığını korucuların kendilerine bildirdiğini ifade eden Encu, “Askerler, korucu başlarını karakola çağırarak emrin iletmesini istemiş. Defalarca muhtar aranarak; ‘Eğer açıklama yaparsanız müdahale ederiz. Açıklama yapan kişiyi gözaltına alırız. Mezarlık ziyareti sırasında çocuklarının başında dua okuyan anneler drone ile taciz edildi. Açıklama olmasa bile insanlar mezarlara gider ve dualarını okur” dedi. Bu hafta aileler olarak referandumda “Hayır” oyu kullanacaklarını açıklayacaklarını ancak bunun engellendiğini dile getiren Encu, “İnsanları sürekli baskı gölgesi altında bırakmaya çalışıyorlar. Haklıyı haksızdan ayıran bir hukuk yok. Sürekli olarak katliamı yapanlar, yerine anneler, kardeşler yargılanıyor” diye konuştu.

ŞIRNEX

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR