Adalet Zemini’nden çağrı: Yürüyüş herkes için sınav

Post date:

Author:

Category:

Adalet Zemini, Demirtaş’ın 7 aydır hapiste olmasına tepki göstermeyen CHP’nin sonunda adaletin herkes için gerekli olduğunu anlamasının memleket için hayırlı olduğunu belirterek, “Bu yürüyüş herkes için bir demokratik olgunluk sınavıdır” çağrısı yaptı.

Adalet Zemini, “Demokrasiye Evet, Adalete Evet” başlıklı yazılı açıklama yaptı. Hak ve adaletin basit iktidar hesaplarıyla ve kısa vadeli çıkarlarla geçiştirilemeyecek kadar önemli değer olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Adalet Zemini olarak, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nü destekliyoruz. Dokunulmazlıkların kaldırılmasına destek veren, Demirtaş’ın 7 aydır hapiste olmasına tepki göstermeyen CHP’nin, sonunda adaletin herkes için gerekli olduğunu anlaması memleketimiz için hayırlı olmuştur” denildi.

Yürümenin insan hakkı olduğu ve hak aramanın da lütuf olarak kabul edilemeyeceğinin vurgulandığı açıklamada, “Adalet Yürüyüşü toplumdaki hak ve adalet talebinin somut bir yansımasıdır” denildi.

‘ADALET YÜRÜYÜŞÜ’NÜ DESTEKLİYORUZ’

Adalet Yürüyüşünün adalet şiarıyla kamusal vicdana seslenen, meşru zeminde ve barış içinde sürdürüleceği duyurulan demokratik bir hakkın kullanılmasıdır” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bu yürüyüş herkes için bir demokratik olgunluk sınavıdır. Kılıçdaroğlu ve ona katılan herkesin ‘adalet’ için attığı adımlar bu ülkenin demokratikleşme serüveni içinde kıymetlidir. Hükümetin de bu yürüyüşten olumlu bir ders çıkararak OHAL dahil adaletsizce uygulamalarından vazgeçmesini umut etmekteyiz. Adaletten, demokrasiden, barıştan, kardeşlikten, tarafsız ve bağımsız yargıdan yana olan bizler, Adalet Zemini gönüllüleri olarak Adalet Yürüyüşü’nü destekliyoruz. Hak ve adaletten yana olan herkesi de destek vermeye çağırıyoruz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR