Afganistan’da tartışmalı seçimlerin nihai sonuçları açıklandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Seçim Komisyonu Başkanı Hawa Alam Nuristani, yaptığı açıklamada Gani’nin oyların yüzde 50,64’nü alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçildiğini duyurdu. İlk sonuçlar Aralık ayı sonunda açıklanmış ve Gani’nin kazandığını ortaya koymuştu. Nuristani, “Afganistan halkına hizmet etmek için Allah ona yardımcı olsun. Ülkemize barışın gelmesi için de dua ediyorum” dedi.

Resmi sonuçlar böylece, seçimlerden yaklaşık 5 ay sonra açıklanmış oldu. Adaylar, toplam 16 bin 500 itiraz başvurusu yapmıştı.

Bu sonuçlarla birlikte, Gani’nin muhtemelen Talibanlarla müzakere masasına oturacak kişi olacağı belirtiliyor. Washington ile Talibanlar arasında bir yılı aşkın bir süredir devam eden müzakerelerde bir anlaşma sağlanırsa, Afganlar arasında da diyalogun başlaması gerekiyor.

Sonuçlar nihai olsa da, 2014 yazındaki seçimler gibi tartışma konusu olmaya devam edecek gibi görünüyor. Gani’nin seçimlerde yüzde 39,52 oranında oy alan rakibi Abdullah Abdullah, sonuçların hileli olduğunu belirterek kabul etmeyeceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı eski savaş ağası ve Abdullah’ın ittifakı Abdul Raşid Dostum, “hileli seçim sonuçları” açıklanırsa, paralel bir hükümet kurma tehdidinde bulunmuştu.

Seçimlere çok düşük katılım gösterilmişti. Kayıtlı 9,6 milyon seçmenin sadece 2,7 milyonu sandık başına gitmişti. Bunlardan da yaklaşık yarım milyonu geçersiz sayılmış, geriye sadece 1,8 milyon oy kalmıştı

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR