Ahmed Kathrada hayatını kaybetti

Post date:

Author:

Category:

Array

Güney Afrika’nın efsane özgürlük savaşçısı, ülkenin ilk siyahi Devlet Başkanı Nelson Mandela’nın dava arkadaşlarından Ahmed Kathrada yaşamını yitirdi.

Ahmed Kathrada Vakfı’ndan yapılan açıklamada, uzun süredir Donald Gordon Hastanesi’nde tedavi gören Kathrada’nın, 28 Mart sabahı hayatını kaybettiği belirtildi. Güney Afrika’nın kuzeybatısındaki Schweizer-Reneke’de 1929’da dünyaya gelen Kathrada, 1994’te ülkedeki ilk demokratik seçimlerde parlamento üyeliğine seçildi. Mandela’nın danışmanlığını da üstlenen Kathrada, Güney Afrika’da Mandela, Walter Sisulu ile Govan Mbeki’nin de aralarında bulunduğu Robben Adası zindanlarında uzun yıllar hapis yatan 7 sembolik isimden biriydi.

Güney Afrika Devlet Başkanı Jocab Zuma da, Kathrada için taziye mesajı yayınladı. Zuma mesajında, Kathrada’nın hayatı boyunca Güney Afrika’nın özgürlüğü için mücadele ettiğini vurgulayarak, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diledi. Kathrada’nın vefatı nedeniyle ülkedeki tüm kamu kurumlarında bayraklar yarıya indirildi.

26 yıl hapis

Kahtrada, 1964 yılında çıkarıldığı mahkemede vatana ihanetten yargılanarak ömür boyu hapse mahkum edilmişti. Kathrada, 26 yıl cezaevinde kaldı. Hint asıllı bir ailenin oğlu olan Ahmed Kathrada, 2013 yılında Mervan Barguti başta olmak üzere tüm Filistinli tutukluların serbest kalması için dünya çapında kampanya başlatmıştı.

RENEKE

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR