AK-EL Vakfı’ndan büyük dayanışma eli

Akçadağ-Elbistan Kültür ve Sağlık Vakfı (AK-EL Vakfı) bir TIR kamyon dolusu yeni kışlık giyecek Kobane ve Şengal’deki savaş mağdurlarına vermek için Büyükşehir Belediyesi’ne teslim etti.

Bir Alevi kurumu olan AK-EL Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı İbrahim Yirik, yönetim kurulu üyeleri Sait Akkuş ve Haydar Şahin, vakıf yönetimi ve üyelerinin öncülüğünde topladıkları kışlık giysi bulunan bir TIR kamyon dolusu desteği Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’ndaki Yardım Kabul Merkezi’ne teslim etti. Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, meclis üyeleri ve DBP Yerel Yönetimler Komisyonu üyeleri ile Vakfın yöneticileri dayanışma kolilerini işçilerle birlikte Yardım Kabul Merkezi’ne taşıdı.

Yirik: Bu bir insani meseledir

AK-EL Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İbrahim Yirik, bir Alevi kurumu olarak vahşete dur demek ve mağdurlarına destek vermek istediklerini söyledi. AK-EL Vakfı olarak hem giysi, hem gıda, hem de çadır yardımı yaptıklarını belirten Yirik, Avrupa’daki kurumlarının desteğinin de büyük olduğunu söyledi. Yirik, “Bu bir insani meseledir. Ne Kürt, ne Alevi, ne Sünni meselesi değil bir insanlık meselesidir. İnsanlar yerinden, yurdundan edildi. Buna insan olarak destek vermemiz lazım” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak da AK-EL Vakfı’na Şengal ve Kobanê’de yaşanan vahşete karşı sessiz durmadıkları ve büyük bir duyarlılık gösterdikleri için teşekkür etti. İlk günden beri AK-EL Vakfı’nın yaşanan bu insanlık dışı saldırılar karşısında insani bir tutum aldığının altını çizen Kışanak, “Vakfın yöneticileri mağduriyet yaşayan insanları yerinde gördü ve ziyaret etti. Kobanê’ye yapılan vahşi saldırılardan sonra Suruç’a gitti. Suruç’a gelmek zorunda kalan insanlarımızın acısına ortak oldu” diye konuştu. Kışanak şöyle devam etti:

Kışanak: İnsanlık tarihine dostluk eli olarak yazılacak

“AK-EL Vakfı çadır yardımında bulundu ve yaklaşan kış nedeniyle, kış giysi ihtiyaçlarını ifade ettiğimizde, hiç tereddütsüz çalışma başlatıp, 1 hafta 10 gün içerisinde büyük bir kampanyayla kışlık giysi ihtiyaçlarına yönelik desteklerini sundular. Bugün de giysi yardımını buraya getirdiler. Sizlere bu duyarlılığınız, duruşunuz nedeniyle teşekkür ediyorum ve sizlerin şahsında bu kampanyaya katılan herkese teşekkürlerimizi sunuyorum. Bu yardımın, desteğin, dayanışmanın insanlık tarihine dostluk eli olarak yazılacağından hiç şüpheniz olmasın. Bugünler tarihi günler. Bugünler herkesin kimin bir insani duruş sergilediği, vicdanlı bir duruş gösterdiği, dostluk elinin uzattığı hiçbir zaman unutulmayacaktır.”

Kobanê, Şengal’deki halkın ve genel anlamda tüm halkın bu dostluk elini hep takdirle anacağının altını çizen Kışanak, “O nedenle ben kampanyaya destek veren, sizlerin öncülüğünde bu kampanyaya katılan herkese bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Ve bu örnek davranışın katlanarak, güçlenerek devam etmesi gerektiğini ifade ediyorum” şeklinde konuştu.

2 kamyon gıda desteği daha gelecek

630 kolilik kışlık giysi içinde mont, pantolon, eşofman, kazak, çocuk giysisi bulunuyor. Dayanışma kolilerinin içinde 24 koli çocuk maması, 10 koli battaniye ve 27 koli çocuk oyuncağı da bulunuyor. Yardımın 400 bin lira civarında olduğu belirtildi.

Bir hafta içinde 2 kamyon dolusu gıda yardımı da yapacak olan AK-EL Vakfı, daha önce savaş göçmenleri için Bismil’de 100 adet kışlık çadır kurmuştu. Vakıf ayrıca özellikle İngiltere’deki üyelerinin katılımıyla 250 adet çadır kurmuştu.

EN SON EKLENENLER