AKD: ‘Alevi geleneklerine göre kaldırılmalıdır’

Yaşayan en büyük ozanlardan olan ve bugün Hak’ka yürüyen Neşet Ertaş’ın cenazesinin nereden kaldırılacağı sorun olacağa benziyor. Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Engin Gündük, “Neşet Ertaş’ın cenazesi Alevi Bektaşi geleneklerine göre kaldırılmalıdır” dedi.

İzmir’de yaşamını yitiren Neşet Ertaş, vasiyeti gereği Kırşehir’de babasının “avucunun içine” defnedilecek. Aile bu vasiyete uyarak Neşet Ertaş’ı Kırşehir’de toprağa verecek. Ancak Neşet Ertaş’ın cenaze töreninin devlet yetkilerinin araya girmesi üzerine  camiden kaldırılması gündeme geldi. Cenaze için bir araya gelen ailenin de bu konuda itiraz etmeyeceği konuşuluyor.

İzmir’de başsağlığı için Hastahane’ye giden Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı ve Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Engin Gündük’le görüşen  KIRMIZI HABER’e bir açıklama yapan Gündük, “Neşet Ertaş’ın cenazesi Alevi Bektaşi geleneklerine göre kaldırılmalıdır” dedi.

Gündük, “horlanan, aşağılana, iş verilmeyen Abdallar gerçeği ortadayken, konu topluma mal olmuş Neşet Ertaş olunca herkes sahipleniyor. Hak’ka yürüyen Neşet Ertaş’ın Alevi Bektaşilikle özdeşleşen Abdal kimliği biliniyor. 74 yıldır Alevi- Bektaşi kimliğiyle bilinen Neşet Ertaş, şimdi ölümünde zorla Sünnileştirilmek isteniyor. Anladığımız kadarıyla devlet cenaze törenini camide yapmaya hazırlanıyor. Tıpkı şehit olan Alevi askerlerin cenazelerinde olduğu gibi çifte standart devreye girmeye başlıyor. Bu cenazeye saygısızlıktır, inanca saygsızlıktır, Neşet Ertaş’a aygısızlıktır”dedi.

Abdallar: Biz Aleviyiz!

Abdallar Derneği Başkanı Ali Emeksiz de KIRMIZI HABER’e yaptığı açıklamada “Abdallar Alevidir. Büyük ozanımız Neşet Ertaş bizim toplumumuzun çok değerli ve sembol bir ismidir. Biz ozanımızın Alevi geleneklere göre dedelerimiz tarafından cenazesinin kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

KIRMIZI HABER

EN SON EKLENENLER