Akdoğan’dan Hakkari Valisi’ne: Bir kişi 375 kişiyi temsilen mi işkence yaptı?

0
144

Şapatan’da köylülere uygulanan işkenceye ilişkin sadece bir polisin görevden uzaklaştırıldığı iddiaları üzerine “Fatura tek bir kişiye kesiliyor” diyen HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan valiye, “Bir kişi 375 kişiyi temsilen mi işkence yaptı? Değilse, bunlar kimdir?” diye sordu.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesi Şapatan (Altınsu) köyünde, 5 Ağustos’ta özel harekat polisi ve askerlerin köylülere işkence yaptığı haberlerinin basına yansıması üzerine bir polisin görevden uzaklaştırıldığı belirtildi. İşkenceye uğrayan köylülerin teşhis ettiği polisin, “kuvvetli suç şüphesi” nedeniyle görevinden uzaklaştırıldığı belirtilirken, Hakkari Valiliği ise, köylülerin beyanları, görüntü ve fotoğraflara rağmen işkencenin olmadığını savunmuştu.

İşkencenin açığa çıkması üzerine köyde incelemelerde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, tek bir polisin görevden alınmasına tepki gösterdi.

‘İŞKENCENİN FATURASI BİR KİŞİYE KESİLEMEZ’

Hakkari Valiliği’nin olay ardından “Şüpheli şahıslar hukuka uygun olarak gözaltına alınmışlar” açıklamasını hatırlatan Akdoğan, Şapatan’da yaptıkları incelemeler sonucunda Hakkari Valiliği’nin yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığına tanık olduklarını ifade etti. Akdoğan, HDP heyetinin Şapatan Raporu’nu açıklaması ardından bir polisin uzaklaştırılmasının Hakkari Valiliği’ni tekzip ettiğini söyledi. Akdoğan, “Onlarca insana işkencenin faturasının tek bir kişiye kesilmesini asla kabul etmeyiz” dedi.

‘GÖREVDEN ALINAN POLİS TEK BAŞINA KÖYE GİTMEDİ’

İşkencenin emir komuta zinciri ile gerçekleştiğini vurgulayan Akdoğan, şunları dile getirdi: “Görevden alınan polis memuru tek başına oraya gitmedi. Ona emri veren mülki amirden, kolluk kuvvetleri komutanlarına, kimin parmağı varsa, insanlık, adalet ve vicdan adına, herkesin sorumluluğu neyse, mahkemelerin ve savcıların bir an önce harekete geçmesi gerekiyor. Vicdansızlık, adaletsizlik ve bu vahşeti kabul etmemiz mümkün değildir.”

‘BİR KİŞİ 375 KİŞİYİ TEMSİLEN İŞKENCE Mİ YAPTI?

Olay üzerinden 6 gün geçmesine rağmen işkence izlerinin hala görüldüğünü kaydeden Akdoğan, Hakkari Valisi’ne şu soruları yöneltti: “Bir kişi 375 kişiyi temsilen mi işkence yaptı? Değilse, bunlar kimdir? Ne yapmak istiyorlar? 90 yaşındaki anneden 6 yaşındaki çocuğa kadar, şiddeti, hakareti, tacizi yapacak kadar şirazesinden çıkanlar nasıl bu halkı koruyabilir?”

‘SAVCININ VİCDANI RAHAT ETMEMELİ’

Hakkari Valisi’nin Şapatan halkından özür dilemesi gerektiğini sözlerine ekleyen Akdoğan, “Şapatan halkının taleplerini savunacağız. Olayla ilgili bir kişinin açığa alınması, küçücük bir damladır, asla damlayı yeterli bulmayacağız. Savcının vicdanı o konuda rahat etmemeli. 90 yaşındaki insana işkence yapıldı, sağlık raporu verilmedi, hastanede de canları yakıldı. Zaman kaybetmeden insan hakları kurumlarından, barolara Şapatan köyüne ziyaret yapmalılar” çağrısında bulundu.

Akdoğan, sorumluların yargılanması için hukuki sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here