AKP ve Baas görüşüyor iddiası

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bab’ta tıkanan “Fırat Kalkanı Harekatı”ndan istediği sonucu alamayan Türkiye’nin yeni arayışlara girdiği iddia edildi. Edinilen bilgilere göre, MİT’ten bir heyet, 28 Ocak’ta Şam Adliyesi’nde Baas rejimi yetkilileriyle görüştü.

Qamişlo’daki Baas askerlerinin komutanı Hüsam’ın taraftarlarıyla paylaştığı ve doğruluğunu kabul ettiği görüşmede, Bab’ın ve Kuzey Suriye’nin konuşulduğu öğrenildi. “Kimin Bab’a gireceği” konusunun da masaya geldiğini belirten Hüsam, rejimin Bab’a girmesinin ve TSK ile ÖSO’nun aşamalı olarak çekilmesini ve ÖSO’dan bir grubun ayırılıp Şehba’da konumlandırılmasının karar altına alındığını kaydetti.

Edinilen bir başka bilgiye göre ise, Şam toplantısından sonra TSK, MİT ve hükümet yetkilileri, Urfa’da kalabalık bir grupla toplantı yaptı. Bu toplantıda rejime bağlı grupların da dahil edileceği 5 taburluk yeni bir güç oluşturulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Ecnad El Hesekê, Lîwa El Firateyn, Ehrar El Kurd, Lîwa El Ixras ve Lîwa Ehrar El Şedadê güçlerinden oluşacak bu taburların, Tecimea Ebne El Hesekê (Koma Niştecihên Hesekê-Hesekê Coğrafyası Grupları) adı altında birleşecekleri öğrenildi.

Erdoğan Altan / dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR