Alevi Dedesi Öztürk: Oruç baskısı yapanlar bu ülkedeki olumsuzlukların gerçek öznesidir

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevi Dedesi Sefa Öztürk, “İnançlara saygı” başlığıyla sosyal medya hesabından bir mesaj yayınladı. Ramazan ayı dolayısıyla oruç tutmayanlara yapılan baskıları gündeme getiren Öztürk, “Oruca ve tutanlara yönelik bir baskı, şiddet ve saygısızlık yok. Bilakis oruç tutmayanlara yönelik büyük bir baskı var” dedi. Dede Öztürk, oruç tutmayanları yargılayanların, şiddet uygulayanların memleketin hiç bir sorununa kafa yormadıklarını dile getirdi. 

“İnançlar insanların onurudur” diyen Güvenç Abdal Ocağı dedelerinden Sefa Öztürk, ramazan ayı dolayısıyla oruç tutmayanlara yapılan baskıları hatırlatarak, “Gerçek şudur ki oruca ve tutanlara yönelik bir baskı, şiddet ve saygısızlık yok. Bilakis oruç tutmayanlara yönelik büyük bir baskı var. Bu baskı o kadar cüsseli ki şirk boyutunda” ifadesini kullandı. 

“ORUÇ TUTMAYANLARI YARGILAYANLAR MEMLEKETİN SORUNLARINA KAFA YORMAYANLAR”

Oruç tutmayanları yargılayanların, şiddet uygulayanların memleketin hiç bir sorununa kafa yormadıklarını dile getiren Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Okullarda, mahallelerde bu baskıyı yapan failler, çocuk tecavüzlerine göz yumanlar, kadın cinayetine sessiz kalanlar, ülkenin soyulmasında gıkı çıkmayanlar, insanları yaşam tarzı üzerinden yargılamaya kalkışanlar bu ülkedeki bir çok olumsuzluğun gerçek özneleridir.”

“ORUÇ BAHANESİYLE ALEVİLERE UYGULANAN ŞİDDETİ KINIYORUM”

Alevilerin, ibadetlerine saygı duymayanlara dahi gereken inceliği, anlayışı ve saygıyı fazlasıyla gösterdiğini belirten Dede Sefa Öztürk, “Oruç bahane edilerek Alevilere uygulanan, uygulanmak istenen şiddeti kınıyorum. Herkesin ibadeti kendine” dedi.

“ALEVİLİĞİ YALANA, İFTİRAYA KURBAN ETMEYE KALKMAYIN”

“Kimi Alevilerin başlarını kuma gömmelerini hiç anlamıyorum” diyen Öztürk, “Aleviliği yalana inkâra ve iftiraya kurban etmeye kalkmayın. Sadece kendiniz yok olursunuz” ifadesini kullandı. 

Pirha

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR