Alevi kurumları: Kutsal değerlere saldırı faşizmdir

Muş’un Varto ilçesi Kulan köyü yakınlarındaki “Şehit İsmail ve Şehit Ronahi Şehitliği’ndeki gerillalara ait mezarlıkların tahrip edilerek, cami ve cemevini de yıkılmasına bir tepki de İzmir’de bulunan alevi derneklerinden geldi. Alevi kurum temsilcileri, inanç yerlerine yapılan saldırılarının savaş ortamlarında bile yaşanılmadığına dikkat çekerek, topyekûn saldırılar karşısında topyekûn direniş çağrısında bulundu.
‘Savaş ortamında bile yaşanmaz’
İzmir Demokratik Alevi Dernekleri (İ-DAD) Yöneticisi Hüseyin Ozan, yapılan saldırının insanlık dışı bir saldırı olduğunu belirterek, cemevi ve camii gibi ibadet yerlerinin halk için kutsal yerler olduğunu söyledi. Yaşamını yitiren insanların yattığı yerlere bile saldırı yapıldığına dikkat çeken Ozan, bunun en kötü savaş ortamlarında bile yaşanılmadığını vurguladı. AKP iktidarını Sünni bir iktidar olarak görmedikleri ifade eden Ozan, AKP’nin alevi düşmanlığının yanında Sünni halkın değerlerine de saldırdığını belirtti.
Saldırılar karşısında topyekûn direniş çağrısı
Alevilerin AKP iktidarı öncesinde böyle açıktan hedef gösterilmediğini belirten Ozan, bunun çok yıkıcı sonuçlara yol açacağını söyledi. Ozan, “İktidarın alevi düşmanlığı en baştan beri bellidir. Tek tipçi bir zihniyetle tüm farkları yok etmek üzerine oturmuş bir zihniyetten söz ediyoruz. Bütün etnik kimlikleri bütün inanç kimliklerini farklılık arz eden bu ülkenin gerçeği olan bu toprakların kadim kültürlerini yok etmek üzerine kurulmuş bir politikayı sürdürüyor” dedi.
‘Topyekun saldırıya karşı topyekun direniş’
Karabağlar Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Elif Bakır ise cami ve cemevine yapılan bu saldırının kabul edilemez olduğuna belirterek, Alevilere yüz yılardır topyekûn bir devlet saldırısı olduğunu bu saldırılara karşısında ise Alevilerin topyekûn direniş göstermesi gerektiğini söyledi.
‘İnanç merkezlerine yapılan saldırı faşizmdir’ 
Mezopotamya ve Anadolu’da Ermenilere yapılan soykırımın aynısını Alevilere de yapılmak istendiğine işaret eden Bakır, “Biz aleviler olarak bu soykırıma ve imha politikalarına güçlü bir tepki koyamadık. Bunu artık aşmak gerekiyor. İnsanlar katlediliyor. İnançlara saygı kalmamış. Bu saldırgan ve faşist bir devlettin ürünüdür. Hangi iktidar gelirse gelsin bu sistem değişmedi. Ama biz bu sistem karşı güçlü olmalıyız” dedi.
‘Cami ve cemevine saldırı faşizmdir’
Çiğli Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Cuma Kuzu da, cami ve cemevine yapılan saldırıyı “faşizm” olarak değerlendirerek, “AKP iktidarı ve devlet, din, inanç, kimlik fark etmeksizin kendisinden olmayan her şeye saldırıyor. Sadece kendi dinamikleri üzerinde bir sistem kurmak isteniyor” diye konuştu. Bu saldırıları gerçekleştirilenleriler Dersim, Maraş’a ve Madımak saldırıları gerçekleştirilenlerle aynı zihnin ürünü olduğunu kaydeden Kuzu, “Bugün de Kürt halkı üzerinde Cizre’de Lice’de Silvan’da saldırlar devam ediyor. Toplumu terörize etmek toplumu bastırmak için devlet her yere saldırıyorlar. Bu saldırılar karşısında tüm mazlum halklar birleşmelidir. Toplum ortak hareket edip, bu faşist saldırıları boşa çıkartmalıdır” dedi.
‘AKP inançları ayırt etmeden topyekûn saldırıyor’
Narlıdere Alevi Bektaşi Derneği Başkanı Mustafa Aslan, bir ülke de kendi yurttaşların kutsal mekânlarına saldırıyorsa bunun o ülke yönetecilerinin vicdanlarını kaybettiklerinin göstergesi olduğunu söyledi. Cemevine yapılan saldırının sadece cemevine değil tüm inanç merkezlerine yapılan bir saldırı olarak değerlendiren Aslan, “Aslında tüm halkların bilmesi gereken bir şey var. Bu savaş Tayyip Erdoğan savaşıdır. AKP iktidarı ve Erdoğan, orayı almadığı için hem Müslümanları hem Alevileri ve hem de diğer inançları ayırt etmeden saldırıyor. Cemevine yapılan saldırı Recep Tayyip Erdoğan’ın zihniyetidir.7 Haziran’da Kuran’ı eline alıp miting dolaşıp bak biz ‘Kürtçe kuran bastırdık’ diyen Erdoğan bugün cami, cemevini ve mezarlıkların bombalıyor” ifadeleri kullandı.

EN SON EKLENENLER