Alevi kurumlarından Hatun Tuğluk tepkisi: Yazıklar olsun, lanet olsun!

0
184

Cezaevinden özel izinle çıkan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un, annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine katılanlara saldırı düzenlenmişti ve saldırının ardından Tuğluk’un cenazesi mezardan çıkarılmıştı. Yaşanan durumuma Alevi kurumlarından da tepki geldi.

AKD Genel Başkanı Doğan Demir: Toprağa gömülen bir cenazenin tehditle mezarından çıkarılarak tekrar morga götürülen bir ülke olduk. Yazıklar olsun, lanet olsun!

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan:  İnsan olduğum için utandığım bir gün yaşadım. HDP Önceki Milletvekili Aysel Tuğluk’un Hatun Tuğluk’un hakka yürüdü. Cenaze erkanı yürütüldükten sonra,cenaze sırlanmak üzere Ankara Gölbaşı İncek’de bulunan mezarlığa götürüldü.Cenaze toprağa verildiği sırada ırkçı saldırılar başladı..Mezarın üstü kapatıldı. Saldırının dozu artmaya başlayınca,İlgili Bakanlık,Vali ve Emniyet arandı ne yazık ki güvenlik güçleri arkadaşlar ‘lütfen dağılın’ gibi nazikçe uyarılar yaparak kalabalığın çoğalmasına yardım ettikten sonra,Cenaze sahipleri Tuğluk’un cenazesini, mezarı yeniden açarak cenazeyi Dersim’de sırlanmasına karar verdi.Irkçılığın geldiği boyut çok korkutucu…

Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat:  Bu vicdansızlık kabul edilemez, lanetliyorum. Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un toprağa verildiği sırada ırkçı saldırı yaşandı. Saldırganlar burada şehitler yatıyor, Aleviler, bölücüler,Ermeniler giremez diye slogan atan kalabalığa müdahale etmeyen zihniyeti iyi tanıyoruz. Akşam saatlerinde defnedilen cenaze topraktan çıkarılarak, tekrar Yenimahalle Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cemevi’ne götürüldü. Bugün Dersime götürülüp toprağa  verilecek, bir cenazeye saldırmaktan aşağılık daha ne olabilir ki. Aileye sabırlar diliyor,toplumu pimi çekilmiş el bombasına çevirenleri kınıyorum.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here