Aleviler ‘HAYIR’ diyecek

Demokratik Alevi Dernekleri Avcılar Şubesi’nin önceki akşam düzenlediği dayanışma gecesi çok sayıda Alevi kurum temsilcisi, Alevi piri ve sanatçının yanı sıra siyasi parti temsilcileri katıldı. Adeta ‘Hayır’ kampanyası startına dönüşen geceye Alevi toplumunun ilgisi yoğundu.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Avcılar Şubesi’nin geçtiğimiz pazar günü düzenlediği geceye HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, HDP MYK Üyesi Çilem Küçükkeleş, İkitelli Cemevi yönetimi, Gürpınar Cemevi yönetimi, Tv 10 Yönetimi, Pir Haber Ajansı çalışanları ve Yönetimi, DAD İstanbul İl Eş Başkanı Bülent Felekoğlu, ABF Örgütlenmeden sorumlu genel sekreteri ve Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz katıldı.

Sunuculuğunu Dost Berbati ve Türkan Konak’ın yaptığı gecede, sanatçılar Dıle Munzur, Kibar Aslan, Vedat Baran, Mehmet Ekici, Cihan Çelik, Berfin Demir ve Tolga Sağ söyledikleri türkü, deyiş ve halaylarla halkı coşturdular.

Etkinlik Baba Mansur Ocağı Piri Mahir Şahin ve Ana Fazile Ersever’in verdiği gülbeng ile başladı.

Gülbengin ardından DAD Avcılar Şubesi Eş Başkanı Özgür Bulan kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında henüz yeni kurulan bir şube olmalarına rağmen, hızlı bir şekilde büyümeye ve yollarına devam etmeye çalıştıklarını ifade eden Bulan, “Asimilasyonlar sonucu Aleviliğin Şialaşmaya başladığı, ocak kültürümüzü, dedelerimizi, taliplerimizi unutmaya başladığımız bir dönemde DAD Alevilikte üçüncü bir çıkış yolu olarak tekrar özüne dönme yolu ve gayreti içerisinde bu yola revan oldu. Biz mazlumlardan yanayız. Hınzır Paşalara karşıyız. Yolumuz Seyit Rıza’nın yoludur. Yolumuz Pir Sultan’ın yoludur. Yolumuz zulme karşı direnen Hüseyin’in yoludur’’ dedi.

“HAYIR’I GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE DİLLENDİRMELİYİZ’’

Konuşmasında referanduma değinen Bulan Alevi kitlesinden bir şüphesi olmadığını, hep birlikte güçlü bir şekilde ‘HAYIR’ diyeceklerini belirtti.

Ayrıca Hızır orucunun yaklaştığını da belirten Bulan, Hızır ayında çeşitli etkinliklerle birlikte, Şubat ayının ikinci haftasında Garipdede Türbesi’nde Hızır Cemi yapacaklarını da söyledi.

“HAKİKAT İLE DİRENENLERE AŞK OLSUN”

Bulan’ın ardından DAD İstanbul il Eş Başkanı Bülent Felekoğlu konuşma yaptı. Felekoğlu konuşmasında içerisinde bulunduğumuz sürece vurgu yaparak, “Zor zamanlardan geçiyoruz. Firavuni zihniyetlerin kendi iktidarını kurmayı amaçladıkları zamanlardan geçiyoruz. Zulmat içerisinde olana aşkla direnme günlerinden geçiyoruz. Bin bir hileyle bir başkanlık arzusuyla topraklarımız bir kan deryasına dönüştürülmek isteniyor. Hukukun ve adaletin olmadığı bir zamandan geçiyoruz. Bu yolda hakikat ile direnenlere aşk olsun’’ değerlendirmesinde bulundu.

“7 HAZİRAN’DA BU KADAR DERİN BİR YENİLGİ YAŞATAN NEYDİ?”

Gecede konuşma yapan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit 7 Haziran’dan bu yana yaşananlara dikkat çekerek AKP’nin 7 Haziran’da derin bir yenilgi yaşadığını ve bu yenilgiyi hazmedemediğini vurguladı. Koçyiğit şunları söyledi: ‘’7 Haziran’da bizlerin yani başta Alevilerin, Kürtlerin, kadınların, LGBTİ’lilerin, bu ülkenin Ermenilerinin, Lazlarının, Çerkezlerinin yani bir bütün toplumda yok sayılanların yan yana gelerek aslında nasıl bir güç olduklarını, bu ülkenin düzenini nasıl değiştirdiklerini ve AKP iktidarını nasıl sarstığını gördük.’’

Koçyiğit, ayrıca bugün önümüze getirilen referandumun şu ana kadar öyle ya da böyle bu düzenden olumsuz etkilenen herkese karşı zulmün artırılacağının habercisi olduğunu belirtti.

 ‘’MODERN YEZİTLER İŞ BAŞINDA’’

1 Kasım seçimlerine giderken yaşanılan olaylara da değinen Koçyiğit “Nasıl ki Yezit Hz. Hüseyin’i katletmekten geri durmadıysa bugün de aslında bizleri kendi sarayları, saltanatları, mevkileri ve iktidarları için katletmek dahil her yönteme başvurmaya hazır bir iktidarla karşı karşıyayız. Bunu 7 Haziran’dan sonra 1 Kasım seçimlerine giderken gördük. Ama biz Aleviler şunu çok iyi biliyoruz Yezitlere boyun eğilmez, direnilir’’ dedi.

‘’ÇOCUKLARIMIZI SELEFİ EĞİTİM SİSTEMİYLE YETİŞTİRECEKLER’’

Konuşmasında eğitim sistemine de değinen Koçyiğit, mevcut sistemin Alevileri yok saydığını belirterek, ‘’Bugün kendi çocuğuna kendi inancını aktaramayacak bir pozisyona gelmişiz. Çünkü bizi asimile ettiler. Daha çok etmek istiyorlar. Eğer bu referandum geçerse anaokulundan başlayarak bizim çocuklarımızı şeriatçı, selefi bir eğitim sistemiyle yetiştirecekler. Buna geçit vermemek her bir Alevinin, barışseverin, özgürlükçünün görevi ve ödevidir’’ diye konuştu.

Koçyiğit ayrıca referanduma ilişkin de şunları söyledi: Bu referandum sürecini bir seferberlik ruhuyla çalışarak avantaja çevirebiliriz. 7 Haziran’da yaşattığımız yenilgiyi bir kez daha yaşatacak gücümüz de var, bunu örgütleyecek umudumuz da var.

‘’SÖMÜRÜ VE İNKÂR DIŞINDA VERECEKLERİ BİR ŞEY YOK’’

Gecede konuşma yapan HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş siyasal sürecin ağırlığına vurgu yaptı. Hükümetin demokratik örgütlerin gücünü zayıflatmayı amaçladığını söyleyen Ataş, “Bu tekçi zihniyet iktidardan gitmediği sürece ne Alevilere ne demokratlara ne de sosyalistlere rahat yüzü yoktur. Daha fazla baskı, daha fazla sömürü daha fazla inkâr dışında bunların bize vereceği bir şey yoktur’’ dedi.

“HAYIR’I BİRLEŞTİRMEK GEREK”

Ataş, referanduma ilişkin de şunları söyledi: bu referandum süreci referandumdan önce ve referandumdan sonraki süreç biçiminde ele alınabilecek bir öneme sahiptir. Parçalı olan ‘Hayır’ı birleştirmemiz gerekiyor. Biz “Hayır’ın haklı ve güçlü olduğuna inanıyoruz.

Geceye katılan ABF Örgütlenmeden Sorumlu Genel Sekreter Zeynel Odabaş ABF’nin çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Odabaş, ‘’Bizleri asimile eden, bizleri katleden ve yok sayan bu zihniyetin karşısında devletin Alevisi olmamak için dedelerimizden, pirlerimizden, analarımızdan, babalardan ve bütün ABF bileşenlerinden oluşan Büyük Pirler Meclisi’ni oluşturuyoruz.’’dedi.

Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karataş, ‘’Bütün ezilenlerin darp edildiği, yoksulların ötekileştirildiği şu süreçte inadına halay çekeceğiz, inadına horon tepeceğiz, inadına zeybek oynayacağız, inadına güleceğiz. Hiçbir zaman bizi durduramayacaklar ve susturamayacaklar” dedi.

“ALEVİLERİ TERBİYE ETMEYE ÇALIŞIYOR”

Erenler Eğitim Kültür Vakfı Genel Sekreteri Selçuk Yavuz, devletin Alevileri dayatmalarla terbiye edip kendine benzetmeye çalıştığını vurgulayarak, ‘’Bizim bir kültürümüz, yaşam tarzımız var. Biz inandığımız şekilde yaşayacağız. Kimse bizi terbiye etmeye, bize yön vermeye çalışmasın.’’ dedi.

Yavuz ayrıca konuşmasında Numan Kurtulmuş’un ‘’Referandumda ‘EVET’ çıkarsa terör biter’’ açıklamasına vurgu yaparak ‘’Referandum ile ‘Kırk katır mı kırk satır mı’ dayatması yapılıyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bu ülkenin ezilen halkları olarak inandığımız şekilde tavrımızı koruyacağız.’’ Şeklinde ifade etti.

Gecede sahne alan bütün sanatçılar kısa değerlendirmelerde bulunarak referandum sürecinde bizi bekleyen tehlikeye karşı duyarlı olma çağrısında bulundular ve herkesi ‘HAYIR’ kampanyasına destek sunmaya çağırdılar.

Suay Abak/İSTANBUL

 

Kaynak : Pirha

EN SON EKLENENLER