Alevilerden açıklama “Zulme karşı direniş haktır!”

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu -AABK- Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anıl’ın gözaltına alınmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaprak “Zulme diremek haktır” dedi. Son dönemde yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekilen açıklamada “Türkiye’de üzerinde tartışılacak kadar bile “demokrasi” kalmamıştır. Sorun Kürt halkının hak arama mücadelesinden çıkıp, topyekün bir faşist anlayışla mücadele evresine dönüşmüştür.” denilerek mücadele çağrısı yapıldı.

İşte AABK’nın açıklaması:

Zulme karşı direniş haktır!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınması, „başkanlık referandumu“ öncesi Türkiye’deki milliyetçi tabanı mobilize etmek adına düzenlenen operasyonlardan biridir. Erdoğan, tarihte örneklerini gördüğümüz diğer diktatörler gibi toplumsal barışı ve huzuru kendi kişisel çıkarlarına kurban etmektedir. Faşizmin yarattığı bu delilik hali tarihte her zaman hüsranla bitmiştir.

AKP iç savaşa çanak tutuyor

Maalesef devletin yıllardır uyguladığı baskı ve inkâr politikaları Kürt Sorunu’nu daha da derinleştirmiştir. Diyarbakır Cezaevi’ndeki cehennemi yaşamış ve oradan sağ çıkmış biri olan Sayın Kışanak ve onun hikâyesi, sorunun çözümü için atılması gereken doğru adımları göstermektedir.  Halkın ezici bir oyuyla göreve gelen Sayın Gülten Kışanak’ın gözaltına alınması halkı kışkırtmak ve daha fazla kan dökülmesine yol açacağını aklıselim herkes görmektedir. Bu sorunu, Kürt hareketinin medyasını veya partisini kapatmakla, seçilmiş temsilcilerini gözaltına almakla hatta son dönemde şahit olduğumuz şehirleri bombalamakla çözülemeyeceğini hep birlikte gördük. Fakat AKP’nin, rejim değişikliğindeki ısrarı ve iç savaşa çanak tutan uygulamaları Türkiye’deki gerilimi Kürt sorununun ötesinde bir yere taşımaktadır.

Demokrasi güçleri yan yana gelmelidir.

Türkiye’de üzerinde tartışılacak kadar bile “demokrasi” kalmamıştır. Sorun Kürt halkının hak arama mücadelesinden çıkıp, topyekün bir faşist anlayışla mücadele evresine dönüşmüştür. Ancak demokrasiye inanan tüm toplumsal kesimlerin birlikte mücadele etmesiyle aydınlık günlere ulaşabiliriz. Bu nedenle güçlü bir şekilde haykırıyoruz: Halkız, Haklıyız Ve Sindiremeyeceksin! Zulme karşı direniş haktır!

Demokrasiye inanan herkesi de ‘halkın seçtiği’ iradeye sahip çıkmaya çağırıyoruz.

AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU

26 10 2016

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR