Aleviler’den nüfus sayımı hamlesi-Britanya

İngiltere genelinde Alevi toplumunun ulusal nüfus sayımında kapsanmasını sağlamak amacıyla bir anket çalışması başlatıldı.

Anketin amacı önümüzdeki nüfus sayımında Alevi toplumunun ayrı bir dini ve etnik grup olarak resmi düzeyde tanınmasını sağlamak. Britanya’da yaşayan Alevi nüfusunu saptayabilmek için Alevilerin internet üzerinden bu anketi doldurmaları gerekiyor.

Britanya’da yaşayan Alevi toplumu hakkında ilk defa yapılan bu anket, Westminster Üniversitesi ve Britanya Alevi Federasyonu tarafından yürütülmekte ve Leverhulme Trust/British Akademisi tarafından desteklenmektedir.

BAF anketle ilgili şu açıklmayı yaptı: ‘Bu anket Alevi toplumunun Britanya’daki ve dünyadaki görünürlüğüne katkıda bulunacaktır. Anket Alevilerin Türkiye’deki tanınma mücadelesini de güçlendirecektir.

Bu anketi doldurmak için zaman ayırabilirseniz, size müteşekkir oluruz. Lütfen anketin 1. ve 2. bölümüne Aleviler’den nüfus sayımı hamlesi katılın. İki bölümü tamamlamak 20- 30 dakikanızı alacaktır. Eğer anketi tamamlamak için vaktiniz yoksa, verilerinizin kaybolmaması için her sayfanın sonunda bulunan ‘daha sonra tamamla’ butonunu tıklayın. Eğer bu botunu tıklarsanız karşınıza bir e-posta adresi kutucuğu çıkacaktır. Bu kutuya e-posta adresinizi girerseniz, anket linki otomatik olarak e-posta adresinize ulaşır. Böylelikle vaktiniz olduğunda linke tıklayarak ankete kaldığınız yerden devam edebilirsiniz’ Baf ankette yer alan bilgilerin gizliliği ile ilgili de şu açıklamayı yaptı: ‘Bu anketteki yanıtlarınız gizli ve anonim kalacaktır.

Verdiğiniz yanıtlar Bristol Online Anket platformunda saklanacaktır ve Avrupa Birliği veri koruma mevzuatına tabidir. Anketler tamamlandıktan sonra bu anket platformundan kaldırılacaktır. Kişisel olarak yanıtlamak istemediğiniz sorular olursa, bir sonraki soruya geçebilirsiniz. Devam etmek istemediğiniz takdirde anketi tamamlamadan sistemden çıkabilirsiniz.

Anketi yanıtlamadan önce bir sorunuz olursa Dr. Celia Jenkins’e jenkinc@ westminster.ac.uk adresinden veya Dr. Ümit Çetin’e cetinu@ westminster.ac.uk adresinden ulaşın. Eğer anketle ilgili bir şikayetiniz olursa lütfen, Fakülte Etik Komitesi Başkanı Professor Lisa Webley’nin webleyl@westminster.ac.uk e-posta adresine yazın’

ANKET İÇİN

https://westminster.onlinesurveys.ac.uk/alevi-survey-part-1-englishturkish-02052016-with-lin

EN SON EKLENENLER