‘Alevileri kabul etmeyenlerin anayasasına hayır’

Post date:

Author:

Category:

Dersim’in renkli simalarından Veli Yıldız, “Başkanlık bizi asimile etmek için buldukları yeni bir yöntemdir” dedi.
Yıldız, “Alevi katliamları hoşgörünün olmadığı dönemlerde yapılmıştır. O nedenle Aleviler, yaşama garantisini demokraside bulmuştur. Demokrasiyi gereksizleştiren başkanlık rejimine hayır diyoruz” ifadesini kullandı.  

“ALEVİLERE BAKIŞ GEÇMİŞTEN FARKLI DEĞİL”  

PİRHA’nın sorularını yanıtlayan Veli Yıldız, yüzyıllardır Alevilerin sürekli kırımlardan geçirildiğini, Osmanlıda da, cumhuriyette de bunun değişmediğini belirterek, bu iktidarın da Alevilere bakışının geçmişten farklı olmadığını ifade etti.

“Hiçbir dönem bizi kabul etmediler, içlerine sindirmediler, tek ilişkileri bizi asimile etmekten ibaretti” diyerek, bugün de aynı yöntemin sürdüğünü, iktidarın, ‘cemevlerinin namaz kılınan bir yer haline’ gelmesini istediğini belirtti.

“ÖZ MÜSLÜMANIZ, ÖZ TÜRKÜZ DEMEK DE KURTARMADI BİZİ”

Bunun da Alevilere yönelik baskıları azaltmayacağını söyleyen Yıldız, “Çünkü, ‘öz Müslüman biziz’ dediğimizde de, ‘öz Türk biziz’ dediğimizde de kırılmadan kurtulamadık” dedi.

Başkanlık sistemini getirmek isteyen kesimin, Alevi toplumuna yaklaşımını, geçmişteki söylemlerine bakılarak anlamanın mümkün olduğuna işaret eden Yıldız, “Bu nedenle halkıma çağrımdır bu referandumda hep birlikte ‘hayır’ diyelim” dedi.

“ANADİLE DÜŞMAN BİR REJİM”

Veli Yıldız, HDP’nin referandum şarkısının yasaklanmasına da tepki gösterdi. Yıldız, bu yaklaşımın, başka dillere tahammül etmediğinin göstergesi olduğunu, her canlının kendine ait bir dili bulunduğunu, bunu yasaklamanın, getirilecek başkanlık rejiminin ne denli antidemokratik olacağının bir kanıtı olduğunu belirtti.

Ahmet BAKIR/DERSİM

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR