Alevilerin Zerban Festivali’ne OHAL yasağı

Her yıl Ağustos ayında Semsûr, Meletî ve Mereş Alevilerinin geleneksel olarak düzenledikleri Zerban İnanç ve Kültür Festivali Adıyaman Valiliği OHAL yasasını gerekçe göstererek bu yıl yasakladığını açıkladı.

Semsûr’un (Adıyaman) Çêlikan (Çelikhan) ilçesine bağlı Bulam (Pınarbaşı) beldesinde her yıl Ağustos ayında düzenlenen geleneksel Zerban İnanç ve Kültür Festivali, Çelikhan Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Kaymakamlığın yasaklama kararına gerekçe olarak Adıyaman Valiliği’nin OHAL kapsamında 25 Ağustos’a kadar tüm eylem ve etkinlikleri yasaklamasını gösterdiği belirtildi. 20 ve 21 Ağustos’ta “Hakikat Arayışı Zerban’la Buluşuyor” adıyla düzenlenecek olan festival için izin almadıklarını belirten Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şube Başkanı Mahmut Yapıcı, Çelikhan Kaymakamlığı’nın yasaklama kararı üzerine valilik yetkilileriyle görüştüklerini, ancak valiliğinde 25 Ağustos’a kadar hiçbir eylem ve etkinliğe izin verilmeyeceği cevabı verdiğini kaydetti. Festivalin tamamıyla Alevilik kültürü ve inancı temelinde yapılacak etkinliklileri kapsadığına dikkat çeken Yapıcı, yasağa anlam veremediklerini ifade etti.

Bulam merkezde ziyaret olarak adlandırılan ve hem Sünni hem de Alevilerin ortak değeri olarak anılan bölgenin tek kadın düşünürünün yattığı söylenen ziyarette düzenlenen festivale, her yıl Mereş (Maraş), Meletî (Malatya) ve Semsûr Alevilerinin katıldığı belirtildi.

Valiliğin yasak kararını dinlemeyeceklerini belirten bölge Alevileri ise, ne pahasına olursa olsun festivali düzenleyeceklerini kaydetti.

EN SON EKLENENLER