Alman siyasetçilerden zamanlama eleştirisi

Post date:

Author:

Category:

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ziyareti öncesinde Merkel’in genel seçimlerdeki rakibi Avrupa Parlamentosu (AP) eski başkanı Martin Schulz’dan bir açıklama geldi. Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Schulz, “Almanya NATO’daki ortağına açıkça şunu söylemeli; Türkiye’de hukuk devleti ilkelerine riayet edilmesi, adil yargılanma, basın özgürlüğü ve temel hakların korunması konusunda kararlıyız” şeklinde konuştu. Schulz, Merkel’in Türkiye ziyareti sırasında “iki mesaj vermesi” gerektiğini dile getirdi. Schulz, “Türkiye en çok mülteci kabul eden ülke. Ancak bu hukuk devleti ilkelerine ilişkin kaygı verici gelişmelerde haklı olduğunu göstermez” dedi.

Erdoğan uyarılmalı

Alman siyasetçilerin Başbakan Angela Merkel’e Ankara ziyaretine ilişkin çağrıları arttı. Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Sekreteri Katarina Barley, Neue Osnabrücker Zeitung’a verdiği demeçte, Başbakan Merkel’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan karşısında “yanlış bir şekilde çekingen” kalmamasını istedi. Barley, Merkel’in Türkiye’de suçsuz bir şekilde cezaevine konan çok sayıda kişi için etkin olmasını istedi. Türkiye’nin “diktatörlük yolunda ilerlediğini” ifade eden sosyal demokrat politikacı Barley, ülkede gazeteci, avukat ve muhaliflerin kitlesel bir şekilde tutuklanmasını “demokratik değerlere bir saldırı” olarak hatırlattı. Tutuklular arasında Sosyal Demokratların kardeş partisi HDP milletvekillerinin de bulunduğunu dile getiren Barley, bu kişilerin terörist değil, Türkiye demokrasisinin seçilmiş vekilleri olduğunu vurguladı. Erdoğan’ın “demokrasiyi hapsettiğini” ifade eden Barley, “Bu durum karşısında susarak buna göz yummamalıyız” dedi.

Merkel yaraya parmak basmalı

Yeşiller partisi Eş Başkanı Cem Özdemir de, Passauer Neuen Presse gazetesine yaptığı açıklamada, Merkel’in Türkiye’deki dramatik gelişmeleri göz ardı etmemesi ve bu konuda suskun davranmaması gerektiğini söyledi. Özdemir, Merkel’in “yaraya parmak basması” gerektiğini vurguladı. Alman Federal Meclisi Sol Parti Grup Başkanı Sahra Wagenknecht ise, Rheinische Post gazetesine verdiği demeçte, Merkel’in ziyaretinin zamanlamasını eleştirerek, başkanlık sistemine ilişkin anayasa referandumunun yapılmasına kısa bir süre kala Merkel’in Ankara’ya giderek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a destek vermiş olduğunu dile getirdi.

BERLİN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR