Almanya kalifiye açığı için üçüncü ülkelere yönelecek

  0
  73

  Son yıllarda yaşanan göçlere rağmen nüfustaki yaşlanmanın ekonomiye etkilerinin devam ettiği Almanya’da birçok sektördeki kalifiye açığına çözüm bulmak için Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelere yönelecek.

  Federal hükümet ile işverenler arasındaki görüşmeler sonrasında duyurulan uzlaşıya göre, Almanya içinde yeterli kalifiye çalışanın bulunmadığı sektörlerde AB dışındaki ülkelerden bireylere çalışma izni verilmesinin önündeki engeller kaldırılacak. 1 Mart 2020’de yürürlüğe girecek olan ‘Kalifiye İşgücü Göçü Yasası’ kapsamından yararlanmak isteyen kişilerin vize başvurularına yurtdışındaki konsoloslukların çıkardığı zorlukların aşılması da amaçlanıyor.

  Hükümet, yabancı çalışanların vize başvurularının ve mesleki kalifikasyonlarının tanınmasına ilişkin süreçlerin hızlandırılmasını vaat ediyor. Müzakerelerde yer alan işverenler ise, Almanya’ya gelecek kalifiye çalışanların dil kursu, konut veya resmi işlemlerinde yardımcı olunacağı yönünde taahhüt verdiler.

  Bu yıl için ekonomisinin büyümesinde kısmen gerileme öngörülen 83 milyon nüfuslu Almanya’da en önemli sorunların başında kalifiye işgücü açığı gösteriliyor. Resmi veriler, yeterli kalifiye elemanın olmayışı nedeniyle 250 bin kadar işgücünün açıkta kaldığını gösteriyor.

  Hükümet ve işverenlerin özellikle Brezilya, Vietnam ve Hindistan gibi ülkelerden çalışanlara ağırlık vermeyi amaçladıkları belirtiliyor. Kalifiye çalışan açığının olduğu sektörler arasında sağlık, otelcilik, inşaat ve bilişim bulunuyor.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here