Almanya, Türkiye’ye darbe girişimi sonrası 76 milyon euroyu aşan silah sattı

Post date:

Author:

Category:

Alman Barış ve Anlaşmazlık Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu’ndan Simone Wisotzki, Almanya’nın Temmuz ayındaki darbe girişiminden sonra Türkiye’ye 76 milyon euroyu aşan miktarda uçak ve insansız hava aracının satılmasına izin verildiğini açıkladı.

Almanya’da Katolik ve Protestan Kilisesi Almanya’nın silah ihracatına ilişkin raporunu yayınladı. Buna göre, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’ye 76 milyon euroyu aşan miktarda uçak ve İHA satılmasına izin verildi.
“Kiliseler ve Gelişme Ortak Konferansı” adlı oluşumun güncel raporunda Almanya büyük kiliseleri ülkede yeni bir silah ihracatı kontrol yasası çıkartılmasını talep ediyor.

KATAR VE SUUDİ ARABİSTAN İLK SIRADA

“Kiliseler ve Gelişme Ortak Konferansı” adlı oluşumun hazırladığı rapor, 2015 yılında silah ihracatı izinlerinin neredeyse iki kat daha artmış olduğunu saptıyor. Oluşumun Katolik temsilcilerinden din adamı Karl Jüsten, silah sevkiyatlarının yüzde 59’unun üçüncü ülkeler kategorisindeki ülkelere yapıldığını, bunlar arasında Katar ve Suudi Arabistan’ın başı çektiğini söylüyor.
Karl Jüsten Katar’ın yoğun bir biçimde insan haklarını ihlal ettiğine ve dünya çapında radikal İslamcıları desteklediğine işaret ederek, 2015 yılında Katar’ın Almanya’dan 1 milyar 66 milyon euro tutarında silah satın alarak, birinci sıraya oturduğunu belirtiyor.
Jüsten, Katar ile birlikte Suudi Arabistan’ın da Yemen’deki Şii Husi milislerine karşı katıldığı silahlı çatışmalarda 10 binden fazla kişinin hayatını yitirdiğini ve uluslararası insan haklarının ayaklar altına alındığını söylüyor.

DAHA FAZLA ŞEFFAFLIK YARATILSIN

20 yıllık çalışmalarının bir bilançosunu da çıkartan Almanya’nın büyük kiliseleri Alman silah ihracatında daha fazla şeffaflık yaratılması için gösterdikleri çabanın altını çiziyor. Karl Jüsten “Silah ihracatları günlük gazetelerin birinci sayfalarına kadar girmeyi artık başarıyor” diye eleştiriyor.

‘TÜRKİYE SİLAH TİCARETİNDE MUHATAP KABUL EDİLMESİN’

Kiliselerin eleştirisi aslında her türlü silah ihracatına yönelik değil. Almanya’nın Hessen eyaletindeki Barış ve Anlaşmazlık Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu’ndan Simone Wisotzki, AB ve NATO partnerleri ile yapılan silah ticaretine bir söyleyecekleri olmadığını belirtiyor. Ancak Wisotzki burada özel bir duruma da göndermede bulunuyor ve NATO üyesi Türkiye’nin silah ticareti konusunda muhatap kabul edilemeyeceğini vurguluyor ve bu durumun gelecek “Kiliseler ve Gelişme Ortak Konferansı”nın kuşkusuz gündeminde olacağını söylüyor.
Deutsche Welle Türkçe’nin geçtiği haberde, Simone Wisotzki, Türkiye ile ilgili güncel bazı verilere de değiniyor. Temmuz ayındaki darbe girişiminden sonra Türkiye’ye 76 milyon euroyu aşan miktarda uçak ve insansız hava aracının satılmasına izin verildiğini, bunun ise yılın başından darbenin girişimine kadar olan sürede yapılan silah hacminin çok üzerinde olduğunu belirtiyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR