Almanya’da Gazetecilerden Dayanışma Eylemi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

GÜRSEL KÖKSAL

Türkiye’deki siyasal durum ve iletişim özgürlüğüyle ilgili son gelişmelerle ilgili haberler Alman medyasında geniş yer bulurken, gazeteci örgütleri de Türkiye’deki meslektaşlarıyla dayanışma amaçlı girişimlerini sürdürüyorlar.

Almanya’nın önde gelen gazeteci örgütlerinden Alman Gazeteciler Birliği (DJV) Pazar  günü Bonn’da başlayacak kurultayı Türkiye’de baskı altındaki gazetecilerle dayanışma eylemiyle başlatacak. Eski başkent Bonn’da gerçekleştirilecek kurultaya DJV’nin 200 delegesiyle, Federal Almanya’nın dünyada insan hakları konusunda en aktif eski politikacılarından, bir dönemlerin Federal Çalışma Bakanı Norbert Blüm’le, Uluslararası Af Örgütü ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’ün temsilcileri de katılacak.

Dayanışma eylemi, Kurultayın gerçekleştirileceği otel önünde Türkiye’nin Berlin Büyükelçi’ne hitaben kaleme alınmış protesto kartlarının bağlandığı yüzlerce balonun havaya uçurulmasıyla başlayacak. DJV Genel Başkanı Frank Überall, “Bu eylemle Türkiye’deki meslektaşlarımıza yanlarında olduğumuzu göstermek istiyoruz” dedi.

DJV’ın kurultayında da öncelikle Türkiye’deki iletişim özgürlüğüyle ilgili durum ele alınacak. Delegelerin bu konuda Gazeteci Baha Güngör tarafından bilgilendirileceği öğrenildi. Uzun yıllar Deutsche Welle’nin Türkçe yayınlarının yöneticiliğini yapan tecrübeli gazeteci Güngör, son zamanlarda sık sık Almanya televizyonlarının Türkiye’yle ilgili tartışma toplantılarına katılarak, ilgili kamuoyunun farklı açılardan bilgilenmesine katkıda bulunuyor.

Merkezi Berlin’de olan DJV, yaklaşık 35 bin üyesiyle Avrupa’nın en büyük gazeteci örgütü. Aynı zamanda sendika olarak da faaliyet gösteren DJV, Birleşik Hizmetler Sendikası (VerDi) çatısı altında faaliyet gösteren Alman Gazeteciler Sendikası‘ndan (DJU) farklı olarak, Alman Sendikalar Birliği (DGB) üyesi değil.

DJU da Cumhuriyet gazetesine yönelik son operasyonların ardından bir açıklama yaparak, gazetenin yönetici ve yazlarının gözaltına alınmasını kınamıştı. Avrupa Birliği ve Alman hükümetinin bu konudaki tavrının da eleştirildiği açıklamada, “Türkiye’de seslerini duyurmaya çalışan eleştirel meslektaşlarımızın cesaretini hayranlıkla takip ediyoruz. Şu an en önemli görevimiz onları desteklemektir” denilmişti.

İnternete erişimin engellenmesine protesto

Türkiye’deki gelişmeleri yakından izleyen DJV, son dönemde hemen her gün bu kapsamda açıklama yaparak konunun Almanya’da gündemde kalmasına katkıda bulunuyor.

En son Federal Hükümet’in bu konudaki tavrını ağır dille eleştiren DJV, bugün de bir açıklama yaparak Türkiye’de internete müdahale edilmesini eleştirdi. DJV’ın “Erdoğan açıkça sosyal iletişim ağlarını engelliyor“ başlığı altında yayınlanan açıklamasında, “Alman Gazeteciler Birliği olarak Türkiye’de sosyal iletişim ağlarına erişimin engellenmesini protesto ediyoruz“ denildi. Kendisine gelen bilgilere göre ülkede halen aktif olan haber portallarının ve Facebook, Twitter, Whatsapp ve Skype gibi ağların bu engellemelerden etkilendiğini belirten DJV Başkanı Überall, “ Türkiye’deki meslektaşlarımız tüm elektronik iletişim kanallarına engellenmeden erişimi talep ediyorlar. Biz de bu talebi destekliyoruz“ dedi. (GK/EKN)

Gürsel Köksal

Gazeteci. Frankfurt’ta yaşıyor. 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR