Anderson: HDP’lilerin serbest bırakılması için harekete geçin

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kürt Siyaseti’ne yapılan operasyona yönelik bir tepki de Sinn Féin Avrupa Parlamentosu temsilcisi Martina Anderson’dan geldi. Anderson, tutuklanan HDP millekvekillerinin bir an önce serbest bırakılmasını istedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 10 milletvekilinin tutuklanmasına ve Kürt Siyaseti’ne yönelik yapılan operasyonlara tepkiler Avrupa’dan gelmeye devam ediyor. Türkiye’nin üçüncü büyük partisine yönelik toplu tutuklamanın muhalefetin ana sesini kısma amacı güttüğünü ve demokrasiye saldırı olduğunu belirten Anderson, bu tutuklamaların Türkiye’de demokrasinin geleceğine yönelik tehlikeli bir örnek teşkil ettiğini söyledi. Anderson, “Toplu gözaltılar, sokağa çıkma yasakları, öldürme amaçlı vurma ve sivil alanların bombardımanlarla hedef alınması dahil olmak üzere, Türk devleti geçen yılın Temmuz ayından beri kendi Kürt nüfusuna karşı acımasız bir askeri savaş yürütmektedir. Türkiye’deki durum gittikçe kötüleşirken, hükümet gazetecilere, bağımsız medyaya, yargıya ve sivil topluma yönelik saldırılarını da artırmış durumda” dedi.

Üzücü ve anlaşılır bir şekilde, HDP’nin devam eden zulüm karşısında meclisteki faaliyetlerini durdurduğunu hatırlatan Anderson, Türk hükümetini tutuklu bulunan vekilleri ve diğer bütün HDP temsilcilerini serbest bırakmaya ve demokratik siyaset ile ifade özgürlüğüne saldırılarına son vermeye çağırdı. Anderson AB ve uluslararası toplumun bu eziyet karşısında sessiz kalamayacağını ve tutuklu HDP vekillerinin bir an önce serbest bırakılmasını sağlamak için derhal harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR