Antep Cezaevi’nde ‘özel’ uygulamalar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Antep L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutukluların 24 saat gözaltındaymış gibi baskı altına alındığı, askeri kuralların dayatıldığı, yine savaştan kopan askerlerden oluşturulan gardiyan grubunun sert müdahalelerine maruz kaldığı bildirildi.

Antep L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklular aileleri aracılığıyla yaptıkları açıklamada, cezaevindeki “özel” uygulamaları aktardı. Buna göre, cezaevindeki baş gardiyan öncülüğünde, koğuşlara ani baskınlar yapılıyor, tutuklulara ayağa kalıp askeri nizamda durmaları dayatılıyor. Hastaneye mahkemeye gidiş gelişlerde tek sıra dayatmasında bulunuluyor, 2 kelepçe ile götürülüp getiriliyorlar.

Bu baskınlardan birinde, bir tutuklunun dolabından çıkarılan günlüklere el konulduğu, günlüklerinde kaleme aldığı yazılardan dolayı 11 gün hücre ceza verildiği aktarıldı. Yine 7 kişiye göre dizayn edilen koğuşlarda 17 tutuklu kalıyor.

Daha önceleri asker olan, ancak yaralanmaları veya kurumlar arası geçiş yapmaları nedeniyle cezaevinde gardiyan olarak görevlendirilen 18 askerin de tutuklulara yoğun baskıda bulunduğu öğrenildi. Söz konusu askerlerin, tutuklulara sert davrandığı bildirildi.

Başgardiyanın kontrolündeki cezaevinin adeta karakola dönüştürüldüğü, bazı tutukluların koğuştan alınarak sorgulamaya götürüldüğü vurgulandı. Kendilerini 24 saat gözaltında hissettiği bir cezaevi yapısının oluşturulduğuna işaret eden tutuklular, bununla teslim alma ve kişiliksizleştirmenin dayatıldığını kaydetti.

Öte yandan tutuklulardan müebbet hapis cezası verilen İsmail Tüzün’ün bir çok hastalığı ve vücudunda şarapnel parçaları olmasına rağmen tedavi edilmediği aktarıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR