Aşık Kul İbrahim’in heykeli dikildi

İlçemize bağlı Bahadın beldesine 18. Yüzyıl şairlerinden Aşık Kul İbrahim’in heykeli dikildi.

Bahadınlı merhum araştırmacı yazar Arif Baş’ın dedesi olan Aşık Kul İbrahim’in, Arif Hoca Müzesi bahçesine yapılan heykelinin açılış törenine Bahadın Belediye Başkanı Dilaver Özcan, Şair Yunus Koçak, Heykeltıraş Aslan Başpınar, CHP İlçe Başkanı Gürsel Çay ve Bahadınlılar katıldı.

Heykeli yaptıran gurbetçi şair Haydar Eroğlu, törende yaptığı konuşmada Aşık İbrahim’in büyük dedesi olduğunu ve yazdığı “Beni görüp yüzün öte döndürme” gibi bir çok şiirinin günümüzde bile okunup, türkü olarak söylendiğini belirtti.

Eroğlu “Benimde büyük dedem olan Aşık İbrahim’in şiirlerini, kişiliğini gelecek nesillere aktarmak açısından İbrahim Eroğlu ile birlikte bu heykeli yaptırdık. Bahadınlılar olarak geleneklerimizi ve kültürümüzü en iyi şekilde korumayı amaçlıyoruz. Arif Hoca Müzesi bahçesine yapılan heykelin yanında, müzede Aşık İbrahim’in şiirlerinden oluşan bir de köşe yaptırmayı düşünüyoruz. Türkiye’nin tanınmış heykeltıraşlarında Aslan Başpınar’ın yapmış olduğu bu heykelin beldemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Eroğlu şöyle konuştu:

“Bugün de Alevi inancına mensup Türkmenlerce meskun olan Bahadın köyünde doğan Aşık İbrahim de Alevi-Bektaşi tarikatına mensuptur. Şiirlerinde tarikatını gösteren mısralarla karşılaşmaktayız. Arif Baş’ın bildirdiğine göre Aşk İbrahim’in soyu Bahadın’da bugün “Aşıkgil” sülalesi olarak anılmaktadır. Kendisinin de Aşık İbrahim’in soyundan geldiğini ifade eden yazarın verdiği bilgileri ihtiyatla karşılamakla beraber doğru olarak da kabul etmek durumundayız.

Bade içen, atışma yapan dolayısıyla irticali şiirler söyleyen Aşık İbrahim’in bu özellikleriyle aşıklık geleneği içerisinde yetişen, Alevi-Bektaşi şairlerinin etkisi altında şiirler söyleyen, elinde sazı ile at sırtında diyar diyar dolaşarak sanatını icra eden diğer Yozgatlı şairlerin aksine olarak “aşıklık” özelliklerine sahip olduğunu ortaya koyan bir şair olduğunu belirtmeliyiz. Nitekim hakkında anlatılan rivayetlere göre Mısır Valisinin aşığı yanında götürerek üç yıl alıkoyduğunu ve atışmalar yaptırdığını göz önüne alırsak, yaşadığı dönemin güçlü şairlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.”

Konuşmaların ardından heykelin açılışı yapıldı.

sorgunpostasi.com

EN SON EKLENENLER