Aşırı sıcaklara karşı uyarı: Yağlı yemeklerden kaçının

Post date:

Author:

Category:

Aşırı sıcaklara karşı uyaran Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, öğlen saatlerinde yurttaşların gerekmedikçe dışarıya çıkmamalarını, yağlı yemekleri yemekten kaçınılması ve bol sıvı tüketilmesini istedi.

Hava sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıktığı Adana’da, yüksek nem oranı nedeniyle hava sıcaklığı ikiye katlanıyor. Aşırı sıcaklardan tüm yurttaşların yanı sıra, en çok da kalp, tansiyon ve solunum yolu hastaları etkileniyor.
Aşırı sıcaklara karşı ne yapılması gerektiğine dair Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten önerilerde bulundu.

‘ÖĞLEN SAATLERİNDE DIŞARI ÇIKILMASIN’

Hasta yurttaşların sıcak hava konusunda daha hassas davranmasını gerektiğini söyleyen Ökten, yaz aylarında bol sıvı tüketilmesini ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmasını istedi. Saat 11:00 ila 16:00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması konusunda uyaran Ökten, “Havaların sıcaklığı giderek artmakta. Tabi ki burada özellikle tansiyon, kalp ve solunum sistemi hastalığı olan kişilerin öğlen saatleri olan 11.00 ila 16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamalarını, güneş altında dolaşmamalarını mutlaka öneriyoruz. Hava sıcaklığı bu hastaların tansiyonlarının daha da artmasına, kalp sorunlarının daha da fazlalaşmasına, akciğer hastalığı dediğimiz solunum sıkıntısı olan hastaların sıkıntılarının artmasına neden olur. Bu açıdan hastaların bu saatlerde dışarıya çıkmamalarını, mümkün olduğu kadar daha serin yerlerde bulunmalarını öneriyoruz” dedi.

‘YAĞLI YİYECEKLERDEN KAÇINILMALI’

Belirli aralıklarla hastaneye gidilip kontrol edilmesinin faydalı olacağını dile getiren Ökten, yağlı yemekleri yemekten kaçınılmasını istedi. Ökten, “Önemli konu ise hava sıcaklığı arttıkça vücutta terleme oranı artacaktır. Terleme arttıkça vücutta sıvı kaybı olur. Kişilerin önceki günlerden daha fazla sıvı almaları gerekir. Aralıklı olarak hastaneye gidip kişilerin kan tahlilleri yaptırmaları da önemlidir. Kontrol aralıklarını daha da sıklaştırmaları lazım. Yemek aralarını az ve daha sık yapmak lazım. Gün aşırı yemek yememek lazım. Özellikle kalp , tansiyon yönünden kişilere sıkıntı verir. Karpuz, kavun, peynir gibi yiyeceklerin tüketilmesi gerekli” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR